Her yıl bankalarda unutulan milyonlarca TL, zaman aşımı nedeniyle kaybediliyor. Söz konusu banka hesaplarında unutulan paralar, TMSF’ye devrediliyor. Bankacılık mevzuatı gereğince belirli süre işlem yapılmadı taktide bankalar, o hesaplardaki paraları TMSF’ye devrediyor. Peki bankada unutulan hesaplardaki paralar nasıl alınır? Son tarih ne zaman?

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Ziraat Bankası’nda Unutulan Hesaplardaki Para Nasıl Geri Alınır?

Bankacılık sektörü mevzuatları ve ilgili kanun düzenlemeleri çerçevesinde Ziraat Bankası, o hesaplara zaman aşımı uygulaması gerçekleştiriyor. Ziraat Bankası, mevzuat ve düzenlemeler doğrultusunda 10 yıl boyunca işlem yapılmaya hesapları TMSF’ye devrediyor. Bu devir işlemi zaman aşımı işlemi olarak değerlendiriliyor.

Bankalarda unutulan hesaplardaki para ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapılmaması durumunda zaman aşımı işlemi uygulanıyor. Zaman aşımı süresi ise banka mevduat hesapları için 10 yıl olarak açıklanmıştır. Ziraat Bankası, resmi web sitesi üzerinden her yıl “Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar” listesi yayınlıyor. Bu listeden kolay bir şekilde sorgulama yapılabiliyor.
Zaman aşımına uğrayan mevduat hesaplarındaki paranın iadesi konusunda ise yine ilgili kanun maddelerince detaylı bilgilendirme yapılmıştı. Buna göre TMSF’ye gelir olarak kaydedilen söz konusu zaman aşımına uğramış mevduatın geri iadesi ancak tek bir koşulda mümkündür. Bu koşul ise zaman aşımına bağlı olarak TMSF’ye devrin “sehven” gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Aksi halde hak sahiplerinin iade talebi hakkı söz konusu değildir.

Vatandaşlar Ziraat Bankası’nda unuttukları ve zaman aşımına uğrayacak mevduat hesaplarının olup, olmadığını Ziraat Bankası’nın resmi web sitesindeki “Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar” listesinden kolayca sorgulayabiliyor.

Akbank Zaman Aşımına Uğrayan Hesaptaki Para Alınabilir Mi?

Bankacılık sektöründe uygulanan zaman aşımı işlemi, genel itibariyle gerçekleştirilmektedir. Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83.maddesi gereğince 10 yıl süreyle işlem yapılmayan Akbank mevduat hesapları “Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne(YTM)” devredilir. Bu çerçevede Akbank tarafından her yıl zaman aşımına uğrayacak hesaplar ilan edilir.

Akbank tarafından yayınlanan 2023 yılı Zaman Aşımına Uğrayacak Yatırım Hesapları ekranından isim ve soy isim bilgisi üzerinden kolayca sorgulama yapılabilmektedir. Burada adına kayıtlı ve zaman aşımına uğrayacak Akbank mevduat hesabı olanların son başvuru tarihi duyurulmaktadır. Bu tarihe kadar başvuruların tamamlanması iade alınabilmesi için zorunludur.