Global ekonomide ciddi sıkıntıların mevcut olduğu bu dönemde birikim yapmaya çalışan vatandaşları yakından ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Birikim yapmak için banka hesabı kullanmayı tercih eden vatandaşların, birikimlerinin çöpe gitmemesi için dikkat etmeleri gereken bir husus bulunuyor. Duyuru kapsamında birikim yapmak için banka hesabını kullanan kişilerin, yatırımlarını kaybetmemeleri için hesaplarında hareketlilik sağlamaları gerekiyor. Deaktif hesap olarak değerlendirilen hareketsiz hesaplar için bankalar tarafından silme işlemi uygulanacak.

Akbank Zaman Aşımına Uğrayan Hesap Nedir?

Türkiye’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından Akbank müşterisi olanlar için önemli bir açıklama yapıldı. Uzun yıllardır büyük bir itina ile Akbank hesabında birikim yapmış olan vatandaşlar, bu birikimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Akbank zaman aşımına uğrayan hesaplarda bulunan mevcut birikimler otomatik olarak silinecek. Akbank’ta hesabı bulunan ve bu hesabında birikim yapmış olan vatandaşlar; bu hesaplarında 10 yıl boyunca herhangi bir işlem gerçekleştirmediğinde hesap deaktif duruma düşüyor. Bir tür zaman aşımına uğrayan bu hesaplar Akbank tarafından kapatılacağından, içerisinde yer alan birikimde doğal olarak siliniyor. Akbank zaman aşımına uğrayan hesaplar, hareketlilik göstermediğinden Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne aktarılıyor. Bu durumda vatandaşların ilgili hesap ile ilgili olarak herhangi bir hak talebinde bulunabilmesi de mümkün olmuyor.

Akbank Zaman Aşımına Uğramış Hesap Kontrolü

Akbank’ta hesap açarak, birikim yapan vatandaşların karşılaştıkları hesabın zaman aşımına uğraması ciddi sıkıntılara neden oluyor. Büyük uğraş ve emeklerle yapılmış birikimlerin birden kaybedilmesine neden olan bu duruma karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor. Akbank birikim hesabının zaman aşımına uğrama durumunun teyidini basit bir işlem ile kontrol edebilirsiniz. Akbank’ın resmi internet sitesinde yer alan “YTM Zaman Aşımı Listeleri” kısmından kontrol sağlayabilirsiniz.
Hesabınızın zaman aşımı durumunu kontrol edebilmek için ilgili YTM Zaman Aşımı Listeleri ekranında;

  • Ad,
  • Soyad,
  • Güvenlik Kodu,

Kısımlarını doğru şekilde doldurmalısınız. Bu şekilde hesabınızın zaman aşımı işlemi için anlık durumu ile ilgili kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Eğer Akbank birikim hesabınız zaman aşımı sistemi tarafından işleme alınacak durumda bulunuyor ise en kısa süre içerisinde birikimleri kaybetmemek için hesapta hareketlilik sağlamanız gerekmektedir.