Emeklilik herkesin en büyük hedefleri arasında yer alıyor. Ancak emeklilik kadar bir başka önemli konu daha bulunuyor. Uzmanlar, emeklilik döneminde alınacak maaşın daha yüksek olması avantajından yararlanabilmek için bazı hususlara dikkat etme konusunda uyarıyor. Peki emekli maaşı nasıl yükseltilir? Emeklilikte daha yüksek maaş almak için ne yapılması gerekir? İşte detayları haberimizde!

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Emekli Maaşı Yükselir Mi?

Çoğu kişi, emekli maaşını yükseltme kavramını, emekli maaşına gelecek zam olarak algılıyor. Ancak günümüzde Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından her emekli için aynı tutarda maaş ödemesi yapılmıyor. Üstelik söz konusu emekli maaşı tutar farkları sadece SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı şeklindeki farklı sigorta kollarına göre oluşmuyor. Sigortalılık döneminde bazı hususlara dikkat edenler emekliliklerinde daha yüksek maaş alıyor. Peki emekli maaşı nasıl yükseltilir?

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlamak mümkün. Ancak emekli maaşını yükseltme yöntemleri sadece mevcut durumda sigortalılar, yani henüz emekli olmayanlar için geçerlidir. Emekli olmuş kişilerin maaşlarını yükseltebilmeleri için yapabilecekleri bir yöntem bulunmuyor. Bu nedenle bu kişiler ancak devletin getireceği emekli maaşı zammından faydalanabiliyor.

Gerçek Kazanç Üzerinden Prim Ödenmeli

Günümüzde emekli olan çoğu vatandaş, normal şartlarda alması gereken emekli maaşı tutarının çok altında maaş alıyor. Çünkü iş dünyasında yaygın olarak çalışanların özellikle asgari ücretten yüksek kazançları yerine asgari ücretten kazanç gösteriliyor. SGK’ya asgari ücret üzerinden kazanç gösterilmesi ödenen sigorta prim tutarını düşürüyor. Bu durumda emekli maaşı hesaplama işlemlerinde kazancın asgari ücret üzerinden yapılmasına ve dolayısıyla da daha düşük emekli maaşı tutarının belirlenmesine neden oluyor. Eğer sigorta primleri, alınan gerçek ve asgari ücretten yüksek olan maaş tutarı üzerinden ödenirse, emekli maaşı da yüksek olur. Uzmanlar sigortalıların, işverenleri tarafından yapılan SGK prim ödemeleri konusunda daha hassas olmalarını öneriyor.

2000 Öncesi Borçlanmalar Yüksek Prim Tutarından Yapılmalı

Emeklilik için SGK tarafından sunulan yurtdışı borçlanması, doğum borçlanması veya askerlik borçlanması yaptıracak kişilerin 01.01.2000 tarihinden öncesine denk gelen kısımlar için borçlanmayı en yüksek tutardan yapmaları öneriliyor. Böylelikle emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlayabiliyor.