Her sigortalı, emekliliği için yoğun tempoda çalışıyor. Hayatının önemli kısmını sigortalı çalışarak geçiren vatandaşlar emeklilik hayalleri kuruyor. Ancak çoğu kişi emeklilikte alacağı emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlayabileceğini bilmiyor. Bu nedenle de çok sayıdaki emekli alması gerekenden daha düşük emekli maaşı alıyor. Peki emekli maaşı yükseltilebilir mi? Emekli maaşı nasıl yükseltilir? Emekli maaşını yükseltmek için ne yapmak gerekiyor? Daha yüksek emekli maaşı alabilmek için merak edilen tüm detaylar haberimizde!

Emekli Maaşı Yükseltilebilir Mi?

Herkes emeklilik hayalleri kuruyor olsa da çoğu kişi emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlayabileceğinden habersiz. Emeklilik döneminde daha yüksek maaş alarak, gelir seviyesinin yükseltilebilmesi ve dolayısıyla da yaşam standartlarının daha yüksek olmasının sağlanabilmesi mümkün oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından uygulanan emekli maaşı hesaplama sistemi dolayısıyla her emekli aynı emekli maaşını almıyor.

Söz konusu emekli maaşı farkları sadece SGK bünyesindeki 4A(SSK), 4B(Bağkur) ve 4C(Emekli Sandığı) sigorta kolları farkından kaynaklanmıyor. Bu yüzden emeklilikte alınacak maaş tutarının daha yüksek olmasını sağlamak tüm sigorta kolları için mümkündür.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Emekli maaşını yükseltebilmek için gerekli olan işlemleri emeklilik öncesinde yapmak gerekiyor. Yani hali hazırda emekli olmuş kişilerin emekli maaşlarını yükseltebilmek için yapabilecekleri herhangi bir işlem şansı bulunmuyor. Bu kişilerin devlet tarafından yapılacak emekli maaşı zammını beklemesi gerekiyor. Ancak hali hazırda sigortalı olarak çalışanlar daha yüksek emekli maaşı için pek çok işlem yapabilme şansına sahiptir.

Gerçek Kazanç Gösterilmeli

Türkiye genelinde çoğu işveren SGK’ya yapılan prim beyannamelerinde kişinin kazanç seviyesini asgari ücretten gösteriyor. Bu durum özellikle asgari ücretten daha yüksek maaş alan kişilerin hak kaybına uğramasına neden oluyor. Çünkü böyle bir durumda kişinin emekli maaşı hesaplaması asgari ücret tutarı üzerinden yapılıyor. Ancak işvereni tarafından gerçek maaşının/gelirinin gösterildiğine dikkat etmesi halinde daha yüksek maaştan yapılan hesaplamayla emekli maaşının olması gerektiği gibi yüksek olmasını sağlayabiliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Birden Fazla Yerde Sigortalı Olunmalı

Türkiye’deki mevcut kanunlar bir kişinin 2 farklı yerde sigortalı olarak çalışabilmesini yasal olarak mümkün kılıyor. Bu kapsamda 2 farklı yerde sigortalı olarak görünerek, emeklilik hesaplamasında çarpanların daha yüksek olmasını sağlamak ve dolayısıyla da emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlamak mümkündür.