PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Her şeyin zamlandığı bu dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) çift maaş alınması konusu gündemde bulunuyor. Vatandaş tarafından SGK’ dan birden fazla maaşın alınıp, alınamayacağı araştırılıyor. SGK’ dan çift maaş alınabilir mi? Kimler SGK’ dan çift maaş alabilir? SGK’ dan birden fazla maaş nasıl alınır? İşte çift maaş almanın yolları!

SGK’ dan Çift Maaş Almak

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), kazanılmış bir hakkın devamlılığını sağlamaktadır. Bu durum günümüzde bazı kişilerin kurumdan 2 maaş birden alabilmesine olanak vermektedir. Ancak tabii ki SGK’ dan çift maaş alabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. SGK mevzuatları gereğince belirli şartlara haiz olan kişiler kuruma başvuruda bulunarak, birden fazla maaş alabiliyor.

SGK’ dan Çift Maaş Nasıl Alınır?

Tüm sigorta kollarında SGK’ dan çift maaş alınabilmektedir. Yani SGK’ nın hangi sigorta sistemine bağlı olunduğu fark etmeksizin gerekli şartların sağlanması halinde kurumdan her ay çift maaş alabilmek mümkündür. Bu çerçevede SGK’ dan çift maaş alınmasına ilişkin örnekler mevcuttur. Buna göre SSK(4A) sigorta kolundan emekli olan bir kadın, vefat etmiş eşinden dul aylığı veya vefat etmiş anne babasından yetim aylığı da alabilmektedir. Böylelikle SSK emeklilik maaşının dışında SGK’ dan dul veya yetim aylığı alarak, kurumdan her 2 maaş birden alabiliyor.

Bu noktada sigorta kolunun farklılıkları ise alınacak ikinci maaşın ne kadar olacağının belirlenmesinde etkili oluyor. Çünkü SGK, emeklinin vefat eden eşinin 4A veya 4B emeklisi olması durumunda emekli maaşının %50’si kadarını ikinci maaş olarak alabiliyor. Eğer vefat eden eşi 4C yani Emekli Sandığı emeklisi ise maaşının %75’lik kısmını ikinci maaş olarak alabiliyor.

SGK’ dan 3 Maaş Alabilmek Mümkün

SGK’ dan gerekli şartların oluşması durumunda vatandaşın çift maaş yerine 3 maaş alabilmesi dahi mümkün olabilmektedir. Buna göre SSK’dan emekli olan bir kadın, BAĞ-KUR’ dan emekli olan eşinden dul aylığı alarak, SGK’ dan ikinci maaşını alabilmektedir. Ayrıca kişinin Emekli Sandığından emekli olan anne veya babasından doğan yetim aylığı hakkı bulunuyor ise kurumdan 3. bir maaş alma hakkına da sahip olabiliyor. Böylelikle SGK’ dan SSK emekli maaşı, BAĞ-KUR dul aylığı ve Emekli Sandığı yetim aylığı şeklinde tam 3 maaş birden alabiliyor.