Emeklilik sistemimizin temelinde bulunan Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur kurumları, birleştirilmeden önce, sigortalılarına farklı emeklilik hakları, emekli olma koşullarının hesaplanması, aylık bağlanma oranları sunuyordu. Günümüzde de emekli olmak için halen bu temelden hareket eden, daha önce kazanılmış hakların da korunmasını sağlayan bir geçiş süreci yaşanıyor. Dolayısıyla emekli aylığını daha yüksek alabilmek için, özellikle emekliliğin yaklaştığı son yıllarda yapılacak çeşitli yöntemler bulunuyor.

Emekli Sandığı ile Daha Yüksek Emekli Aylığı Nasıl Alınır?

Bununla birlikte her kuruma bağlı olarak bu yöntemler değişiklik gösteriyor. Örneğin memur olarak çalışan bir kişinin, daha yüksek emekli aylığı alabilmesi için, 25 yıllık çalışma süresinden sonraki çalışmaya devam ettiği her yıl, emekli olduğunda alacağı aylığa % 1 oranında artış olarak yansıyor. Bununla birlikte bir memurun daha yüksek emekli aylığı alabilmesinde, faaliyet gösterdiği alanda yükselmek ve çeşitli makamlara sahip olmak en büyük artıyı sağlıyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

SSK ve Bağ-Kur Sigortalıları Emekli Aylıklarını Nasıl Yükseltir?

Günümüzde 4a ve 4b sigortalıları olarak adlandırılan 4a SSK ve 4b BAĞ-KUR sigortalılarıdır. Bu sigortalıların farklı prim ödeme, farklı emeklilik koşulları, aylık bağlanma oranları bulunuyor. Ancak 5510 Sayılı Kanun çıktıktan, yani 1 Ekim 2008 tarihinden sonra, tek çatı altında SGK adıyla birleştirilen kurumlar, aynı zamanda eşit hakların oluşturulmasına yönelik yeni düzeltme yasalarına bağlı olarka faaliyet gösteriyorlar.

Buna karşın hangi kurum olursa olsun, emekliliğin son 5 yıllık dönemi aylığın bağlanmasında büyük önem taşıyor. Örneğin son 5 yıllık dönemde, asgari ücret düzeyinden değil de, 3 katı daha yüksek gelir ede edilen bir işte çalışıyor gibi prim ödemek, aylığınızın yükselmesinde en büyük katkıyı sağlayacaktır. Bu hem 4a, hem de 4b için geçerli bir yöntemdir.

Askerlik Borçlanması

Emekli olmadan önce, özellikle askerliğini 2008 yılı öncesinde yapmış olan erkeklerin, askerlik borçlanması yaparak bu süreyi ödemeleri önemlidir. Çünkü 2008 öncesinde ve özellikle 1998 yılı öncesinde aylık bağlanma oranları günümüze göre daha yüksekti. Dolayısıyla özellikle 1998 Eylül ayı öncesinde askerliği bitmiş olanlar, bu süreyi en yüksek prim diliminden borçlanarak, aylıklarında % 20 ile 40 oranında artış sağlayabilirler.