Emeklilik, her sigortalı için en büyük hedeflerin başında geliyor. Hayatının ilerleyen dönemlerinde para kazanma endişesinde kalmadan, sabit ve güvenli bir gelir elde edebilmek için emeklilik şartlarını sağlamak çok önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen emeklilik şartları tamamlandığında emekli olunabiliyor. Emekliliğinde yüksek maaş almak isteyenlerde ayrıca emekliye maaşı nasıl yükseltilir? ile ilgili araştırma yapıyor. İşte emeklilikte daha yüksek maaş almanın yöntemleri!

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Emeklilik hayali kuranların aklındaki bir diğer önemli konuda emekliliğinde alacağı maaş miktarıdır. Emeklilik, hayatın oldukça keyifli olduğu bir dönemini kapsıyor olsa da bu dönemdeki gelir sıkışıklıkları ciddi sorunlara neden olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik şartlarını tamamlayarak emeklilik hakkını elde edenlerin maaşlarının ne kadar olacağını belirli kriterlere göre tespit etmektedir.
Buna göre SGK tarafından emeklilik başvurusunda bulunan kişinin aylık ortalama kazancına bakılıyor. Ayrıca emeklilik başvurusunda bulunan kişinin yıllık prime esas kazançları, kazancının mevcut olduğu dönemden emeklilik başvurusu yapıldığı döneme kadar olan “güncelleme katsayısı” üzerinden hesaplama yapılıyor. Emeklilik başvurusunda bulunan kişinin ortalama aylık miktarı, aylık bağlama oranı çarpılmaktadır. Böylelikle o kişinin alacağı emekli aylığının ne kadar olduğu belirlenebiliyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Emekli Aylığını Yükseltmenin Yöntemleri Nelerdir?

Emeklilik döneminde alınan maaşın düşük olması, ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olabiliyor. Bu yüzden her sigortalı, emekli olmadan önce daha yüksek emekli maaşı almasını sağlayacak yöntemleri değerlendirmeye dikkat ediyor. İşte emeklilikte daha yüksek emekli maaşı almayı sağlayabilecek yöntemler;

  • Sigortalının aylık kazancı asgari ücret tutarından daha yüksek ise, primlerinin de ona göre belirlenmesi gerekir. Yani primler asgari ücret üzerinden değil, gerçekte alınan maaş tutarı üzerinden belirlenmelidir.
  • Sigortalılar, ek iş yapıyorlarsa primlerini ödeyerek, emeklilik hesaplaması için kullanması gerekir. Dolayısıyla birden fazla işte çalışıldığında, her bir işteki emek ve birikimin resmi olarak emeklilik hesaplamasına dahil edilmesi gerekir.
  • 01.01.2000 tarihinden önceki döneme ait yurtdışı borçlanması, askerlik borçlanması veya doğum borçlanması bulunuyorsa, en yüksek tutardan borçlanmak gerekir.
  • SGK’nın 4A, 4B ve 4C kollarından her birinde veya ikisinde hizmet süresi ve prim ödemesi bulunanların son 7 yıllık içerisinde hangisinde daha yüksek tutarlı prim ödemesi yapıldıysa, emekliliğini o sigorta kolu üzerinden talep etmesi gerekir.