Her çalışan için emekliliğe kavuşmak kadar emeklilik döneminde alacağı maaş tutarı da büyük bir önem taşıyor. Çünkü Türkiye’de her emekli aynı tutarda emekli maaşı almıyor. Çalışma hayatında yapılan bazı önemli atılımlar, emeklilik döneminde alınacak maaşın daha yüksek olmasını sağlıyor. Peki Türkiye’de emekli maaşı nasıl yükseltilir? işte emekli maaşı yükseltme yöntemleri!

Yüksek Emekli Maaşı İçin Doğru Bordro

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emekli maaşı hesaplaması sırasında temel olarak başvuru sahibinin çalışma dönemindeki prime esas kazancını dikkate almaktadır. Yani SGK emekli maaşı hesaplaması yaparken temel olarak kişinin aldığı maaş bordrosunda yer alan brüt maaş tutarını dikkate almaktadır. Günümüzde bazı işverenler tarafından brüt maaş tutarının minimumdan gösterme gibi bir yaklaşım sergileyebiliyor. Bu yüzden daha yüksek emekli maaşı hak ettiğiniz şekilde alabilmek için aldığınız maaş tutarına uygun prime esas kazanç gösterildiğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Yüksek Emekli Maaşı İçin Primli Ek İşler Yapın

Uzmanlar emekli maaşı hesaplamalarında yüksek prim tutar ve gün sayılarına önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle günümüz ekonomik koşulları nedeniyle pek çok kişi normal ve ana işinin dışında pek çok ek işte yapmak durumunda kalıyor. İşte bu noktada emekliliğinde daha yüksek maaş alabilmek için bu kişilerin ek işlerini de sigortalı yapmaya dikkat etmeniz SGK uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.
Ek işlerinde sigortalı yapılması doğrudan prim gün sayısını etkilemiyor olsa da prime esas kazanç tutarının daha yüksek olmasını sağlar. Böylelikle SGK emekli maaşı hesaplanırken, daha yüksek prime esas kazanç baz alınacağından daha fazla emekli maaşı alınabilmesi mümkün oluyor.

Emeklilik Başvurusunda Doğru Sigorta Kolunu Seçin!

Eğer çalışma hayatınızda 4A, 4B ve 4C şeklindeki SGK sigorta kolundan 2 veya daha fazlasında prim ödemeleriniz bulunuyor ise emeklilik başvurusunu en doğru olandan yapmaya özen göstermelisiniz. Bu aşamada doğru sigorta kolu seçimi tamamıyla kişinin durumuna göre değişmektedir. Özellikle hangi sigorta kolunda prime esas kazanç tutarı gösterebiliyor ise onu tercih etmek gerekir. Böylelikle emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlayacak bir SGK emekli başvurusu yapılabilmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!