Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Yüksek enflasyonun yarattığı hayat pahalılığı o sektörü de etkiledi. Yaz sezonunun sonuna gelinirken, okulların açılmasına az bir süre kalması, okul hazırlığı yapanları üzdü. Çünkü yapılan araştırmalara göre kırtasiye ürünlerine okul öncesi bu dönemde tam %300 oranında zam geldi. Birkaç ay önce sadece 5 TL ortalama fiyata sahip bir defter fiyatı şimdiler de 20 TL’den satışa sunuluyor. Okulların açılmasına 1 aydan az bir süre kala kırtasiye ürünlerindeki fiyat artışlarından dolayı veliler endişeli! İşte kırtasiye fiyatlarındaki son durum!

Kırtasiye Ürünlerinde Dev Zam

Yaz tatilinin sona ermesine ve okulların açılmasına 1 aydan az bir süre kaldı. Bu süreçte yüksek enflasyonun etkileri, tahmin edildiği gibi kırtasiye sektörünü de olumsuz şekilde etkiledi. Hayat pahalılığının her alanda etkisini gösterdiği 2022 yılında okulların açılmasına az bir zaman kala okul ürünleri ve genel kırtasiye ürünleri için fahiş fiyat artışları gözlemleniyor. Bazı kırtasiye ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının %300 seviyelerini bulduğu belirtildi.

Ortaya çıkan bilgilere göre kırtasiye ürünlerinde yaşanan fiyat artışları ürün bazlı olarak değişen oranlarda gerçekleşti. Örneğin geçen eğitim öğretim döneminin sonunda ortalama olarak 4 TL ile 5 TL aralığında fiyata satılan defter fiyatları 2022-2023 eğitim öğretim dönemi öncesinde 20 TL gibi fiyatlardan satışa sunuluyor. Defter fiyatı için yaşanan bu artışın oranı da doğal olarak %300 seviyelerine ulaşmış oldu.

Her Üründe Büyük Zam

Kırtasiyelere ilişkin yapılan piyasa araştırmalarında sadece defter fiyatlarında değil, tüm kırtasiye ürünlerinde ciddi fiyat artışları dikkat çekti. Örneğin silgi, boya ve kalem gibi her öğrencinin kullandığı en temel kırtasiye ürünlerinde yaşanan fiyat artışının %100’ü geçtiği belirtildi. Öyle ki 2021’in aynı döneminde satış fiyatı 4 TL ile 5 TL arasında olan defterlerin 20 TL seviyesinde satışa sunulduğu belirtiliyor. Bu durumda velileri endişeye sürüklüyor. Zira bir öğrencinin temel olarak her eğitim döneminde minimum 7 veya 8 deftere ihtiyaç duyduğu göz önünde bulundurulduğunda bu yılki okul masrafları sadece defterler için minimum 140 TL ile 150 TL aralığında olacak. Bu rakam 2 çocuklu bir aile için 300 TL seviyesini geçecek.