Almanya dünya ekonomisine yön veren, temel ekonomilerden biri. Ekonominin dinamiklerini sağlam temeller üzerine oturtmuş olan ülke, orta ve uzun vadeli planlama konusunda büyük bir yeteneğe sahip. Bu sebeple, ülkenin azalan nüfus oranı, doğum oranlarının düşük olması gibi sebepler, Almanya ekonomisi için büyük riskler oluşturuyor. Genç ve ekonominin vazgeçilmezi olan istihdam oluşturacak nüfusun azalması sorunu, yakın bir gelecek te Almanya ekonomisi açısından da büyük sorunlar oluşturacak.

Bu büyük sorunu daha önce de başvurduğu yöntem olan, göçmen işçi yöntemiyle çözmeye karar veren ülke, önümüzdeki birkaç yıl boyunca milyonlar göçmen işçi alımı yapacak. 60’ lı yılların başından itibaren ülkemizden de milyonlarca kişiyi göçmen işçi olarak alan Almanya, topluma uyum ve verimli çalışma koşullarına en uygun ülkelerden biri olarak Türkiye’ yi görüyor. Bu sebeple göçmen işçi alımında en büyük pay Türk işçilerin olacak.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Almanya Kaç Göçmen İşçi Alacak?

Almanya sadece bu yılın sonuna kadar, en fazla ihtiyaç duyduğu sektörlere göre 1.5 milyon işçi alımı yapıyor. En az 4.000 Euro aylıkla iş fırsatı sunan ülke, bu rakamın büyük bölümünü Türkiye’ den alacak. Hali hazırda Almanya’ da 2 milyona yaklaşan göçmen işçi ve vatandaşlık almış Türk Bulunuyor. Alman ekonomisine büyük katkılar sağlayan, kurdukları şirketler ve üretimleriyle vazgeçilmez olan Türkler, gelecekte de Almanya ekonomisi açısından önemli bir konuma yükseliyor.

Almanya Hangi Alanlarda Göçmen İşçi Alıyor?

Göçmen işçi alımı için, çok genel bir tablo bulunuyor. Yani doktor, mühendis ve benzeri teknik personellere ihtiyaç duyulduğu gibi, lise mezunu olan ve özel koşullar gerektirmeyen, temizlik işçisi, beden işçisi gibi alanlarda alımlar yapılıyor. Dolayısıyla Özel alanlara yönelik göçmen işçi alımlarında, çeşitli okullardan mezuniyet ve diploma koşulu bulunuyor. Bazı işler için sadece o işte çalışmış ve çeşitli sertifikalara sahip olmakta yetiyor. Bazı alanlar içinse sadece sağlık koşullarının yeterli olması yetiyor. Göçmen işçiler için ödenecek aylıklar, hangi alanda hizmet verdiklerine göre belirleniyor ve 4.000 Euro’ dan başlıyor. Göçmen işçi alımları sürekli verilen ilanlarla devam ediyor. Almanya’ da çalışmak isteyenler için, ilanları takip etmelerini tavsiye ediyoruz.