Uluslararası ekonomi piyasalarında son yıllarda ciddi dalgalanmalar, yüksek enflasyon rakamlarının oluşmasına neden oluyor. Özellikle küresel ısınma ve terör gibi global olaylarla mücadele eden ülkeler Pandemi, Rusya ve Ukrayna savaşı ve Doğu Akdeniz gerginliğiyle birlikte ciddi bir süreçten geçiyor. Türkiye’de bu süreçten ekonomik bağlamda en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu yüzden çoğu kişi yurtdışındaki istihdam olanaklarından faydalanmak istiyor. Peki yabancı ülkelerde çalışma şartları neler? Yurtdışında istihdam için başvuru nasıl yapılır?

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Almanya Çalışma Şartları Neler?

Türkiye’de yurtdışında çalışma denilince akla gelen ilk ülkelerin başında Almanya yer alıyor. 20.yüzyıldan beri Almanya’nın Türkiye’den işçi göçü alması, ülkede ciddi bir Türk nüfusunun oluşmasına neden olmuştu. Ancak buna rağmen ülkedeki yaşlanma rakamlarının yükselmesi iş gücüne olan ihtiyacın devamlı artmasına neden oluyor. Bu yüzden 2022 yılında Almanya tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’den yeni işçi alımı gerçekleştirilecek.

Almanya’da çalışmak için mutlaka Almanya çalışma şartları sağlanmalıdır. Bu çerçevede çok geniş bir istihdam çeşitliliğinin olduğu Almanya için farklı koşullar talep edilebiliyor. Buna göre başvuru yapılan iş koluna göre eğitim koşullarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca Almanya’dan bir firmayla iş anlaşması yapılarak, Almanya çalışma vizesi sırasında belgelendirilebilmesi gerekmektedir. Ayrıca anlaşma sağlanacak Alman firmasının mutlaka ülkede “Almanya Çalışma Ajansı” tarafından oluşturulan “Pozitif Liste” veya “Beyaz Liste” içerisinde bulunuyor olması gerekiyor. Bu listelerde yer almayan firmalarla yapılacak çalışma vizesi başvuruları onaylanmamaktadır.

İngiltere Çalışma Şartları!

Türkiye’de yurtdışında çalışma konusunda Almanya’nın ardından en fazla tercih edilen ülkelerden biriside İngiltere’dir. İngiltere, Türkiye’de yurtdışında çalışmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle de İngiltere’de başta lojistik ve sağlık sektörleri olmak üzere çoğu sektörde çok ciddi bir iş gücü ihtiyacı bulunuyor. Bu nedenle İngiltere’de çalışma vizesi koşullarında kısmi kolaylıkla getirdi. Böylelikle İngiltere’de çalışmak isteyenler en düşük B1 seviyesinde “İngilizce Yeterlilik Belgesi” koşuluna sahip olduğunda, çalışma vizesi alabiliyor.

İngiltere’de bir firmayla iş anlaşması yapıldığına dair belge, finansal durumu gösteren belgeler ile birlikte İngiltere konsoloslukları aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir.