Son yıllarda yurtdışında çalışma konusunda Türkiye’de yoğun bir talep bulunuyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde çalışma izni alma konusunda araştırmalar çok sık şekilde yapılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinin uzun bir aradan sonra yeniden işçi alımı konusunda önemli kapasiteler açmasıyla birlikte Türkiye’den pek çok kişi yurtdışında çalışma izni konusunda araştırmalar yapıyor. Peki yabancı ülkelerde çalışma şartları neler? İşte 2 büyük Avrupa ülkesinde çalışmak isteyenlerde aranan şartlar!

İngiltere’de Çalışma Şartları Neler?

Günümüzde Türkiye’den yurtdışında çalışmaya gitmek için tercih edilen en popüler ülkelerin başında İngiltere geliyor. Sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan İngiltere, özellikle son yıllarda ciddi bir işçi ihtiyacıyla boğuşuyor. Bu nedenle de günümüzde İngiltere’de çalışmak için vize almak çok daha kolay bir hale geldi. İngiltere’de çalışma şartları iki kademeli olarak uygulanmaktadır. İngiltere’den çalışma vizesi alabilmek için;

  • COS referans numarası,
  • 945 Sterlin’den fazla bakiyeye sahip olan bir banka hesabının olması,
  • İngiltere’de kullanıma uygun bir pasaport sahibi olunması,
  • Maddi yeterliliği gösteren finansal dokümanlar
  • Temiz sicile sahip olmak,
  • B1 İngilizce sertifikasına sahip olmak,

Şeklindeki şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olan kişilerin resmi kurumlardan alacakları belgeler ile evraklarını hazırlayıp, başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Almanya’da Çalışma Şartları Nelerdir?

Almanya, Türkiye’den işçi göçü konusunda geçmişten beri en popüler Avrupa ülkelerinin başında geliyor. Daha önce birkaç defa işçi göçü anlaşmaları yapılan Almanya, 2022’de de yaşadığı işçi ihtiyacını karşılamak üzere yurtdışından işçi alımı gerçekleştirmeye ağırlık verdi. Bu doğrultuda Almanya’da çalışmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Almanya’da çalışma şartları konusunda hangi meslekten olunduğu fark etmeksizin Türkiye’den ayrılmadan önce işini ayarlaması zorunluluğu bulunmaktadır. Hangi meslek grubundan olunursa olunsun mutlaka bu şartın tamamlanmış olması birinci önceliktir. Kalifiye personel sınıfında bulunan meslek kollarındaki kişilerin Almanya çalışma şartları arasında öncelik taşıyan Almanca bilme koşulu ise aranmamaktadır.

Diğer meslek gruplarında ise Almanya’da çalışma şartları konusunda Almanca yeterli seviyede bilgi sahibi olunması şartı da bulunmaktadır. Bu şartları sağlayanlar Almanya’da çalışmak için başvuru yapabiliyor.