Avrupa ülkeleri ve başta da Almanya, genç nüfus eksiliği nedeniyle yaşadığı istihdam sorununu çözmek için dışarıdan işçi alımlarına başladı. Almanya hükümeti, 2022 yılında yurtdışından 1,5 Milyon işçi almaya hazırlanırken bu kişileri için minimum 5.000 Euro maaş ödeneceğini de açıkladı. Almanya'da neredeyse durma noktasına gelen üretimi yeniden canlandıracak iş gücü ihtiyacının bu şekilde karşılanacağı bekleniyor. İşte Almanya'da çalışma koşullarına ilişkin merak edilen detaylar!

Almanya'da Çalışmak İsteyenler Dikkat!

Geçmişte de ülkemizden çok sayıda işçi göçü yaşanan Almanya, bugün yeniden istihdam politikalarına dışarıdan işçi alımını eklemiş bulunuyor. Ülkenin diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte yaşamış olduğu yaşlı nüfus sorunu nedeniyle uğraştığı eksik istihdam sorunu bugün yine gündemde. Bu nedenle de Almanya hükümeti yurtdışından tam 1.5 Milyon yeni işçi göçü almaya karar vermiş durumda. Tabi bu kararın akabinde Almanya'ya en çok göç verecek ülkeler arasında ise yine Türkiye geleceği düşünülüyor. Daha önceki yıllarda da ülkemizden oldukça işçi göçü alan ülke bu yıl yine bu göçü alacak gibi görünüyor. Bu kapsamda Almanya hükümeti, mevcut iş kanunları kapsamında yurtdışından gelecek işçilere minimum 5.000 Euro maaş iş olanağı sunacağını açıkladı. Bu şekilde Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için gidecek kişiler 5.000 Euro maaşla iş bulma imkanına sahip olabilecekler.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Almanya’da Ne Yapabilirsiniz?

Avrupa'da ve özelikle de Almanya'da genç nüfus sorunu artmaya başladıkça, istihdam alanlarındaki daralma daha fazla su yüzüne çıkmaya başlamış durumda. Hal böyle olunca hükümetin istihdam politikaları da mecburen dış işçi alımına yönelmiş durumda. Özellikle Pandemi'nin de etkisiyle birçok alan istihdam edilmeyi bekleyen işçi ve çalışana ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle de Almanya eğitimli eğitimsiz, nitelikli niteliksiz, profesyonel ya da deneyimsiz birçok kişiye kapılarını açmış bulunuyor. Dolayısıyla Almanya hükümeti 2022 yılında gerçekleştirmeyi düşündüğü 1,5 Milyon işçi göçü için birçok kesime sesleniyor. Doktor, mühendis, öğretmen, finans uzmanı gibi kalifiye mesleklerin yanı sıra vasıfsız işçi alımı için de olanaklar sağlıyor. Böylelikle 2022 yılı içerisinde Türkiye’den Almanya’ya çalışmak üzere gitmek isteyen vasıflı ya da vasıfsız birçok meslek kolundan kişi Almanya'ya iş için başvuru yapabilecek.