Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Dünyanın en önemli iletişim kaynağı haline dönüşen sosyal medya ağları, artık çağın ve ülkeler arası durumların da en önemli meseleleri haline gelmek üzere. Bilindiği gibi Rusya menşeli bir sosyal medya uygulaması olan Telegram, son zamanlarda veri güvenliği konusunda birçok kullanıcının tercih etmeye başladığı uygulamalar arasında yer alıyor. Ancak Rusya menşeli Telegram'a sonunda Almanya'da rekor bir ceza geldi diyebiliriz. Almanya Adalet Ofisi (BFJ) tarafından, oldukça popülerleşen mesajlaşma uygulaması olan Telegram'a Almanya'ya temsilci atamadığı gerekçesi ve Alman yasalarını ihlal ettiği gerekçesi ile tam 5,1 milyon avro para cezası verildi. Yapılan son duyuruya göre, Telegram'ın yasadışı içerikleri bildirmek için yasal bir yol oluşturmayı kabul etmeyerek bir temsilci atamamasından dolayı para cezası kesildiği bildirildi. İşte Telegram'ın aldığı dev cezaya ilişkin merak edilen detaylar!

Telegram'a 5,1 Milyon Euro Ceza!

Dünya devi haline gelen Rusya menşeli Telegram sosyal medya uygulaması, Almanya'ya temsilci atamadığı ve Alman yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle alman Adalet Ofisi (BfJ) tarafından tam 5,1 milyon euro para cezasına çarptırıldı. alman yasaları gereği bir temsilci ataması gerekirken bunu yapmayan Telegram hakkında açıklama yapan Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu. Kamu oyuna yaptığı açıklamada, mesajlaşma uygulamalarının ve sosyal paylaşım ağı operatörlerinin, kendi platformlarında nefret ve şiddete teşvike karşı hareket etme konusunda bu operatörlerin özel bir sorumluluk taşıdığına değindi. Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, aynı zamanda bu sorumluluğun zorunlu olduğunu ifade ederek “Bu yasal zorunluluk ve bu sorumluluktan ulaşılmaz olmaya çalışılarak kaçınılamaz.” ifadesini kullandı.

Alman Yetkililer Daha Önce de Uyarmıştı

Alman yetkililer, Telegram'a ilişkin yapılan bu uyarı ve son para cezasından önce de bir uyarıda bulunmuşlardı. bundan önce de Dubai merkezli Telegram'a, internette yer alan nefret, suç ve diğer cezalandırılabilir içeriklere ilişkin kullanıcılardan gelen şikayetlere karşı belge sunma konusunda defalarca kez başarısız olduklarını bildirmişti. Yine aynı şekilde Almanya federal polisi de, 2022'nin başlarında  özellikle Telegram uygulamasının Kovid 19 Salgınında bazı bilim insanlarını ve bazı politikacıları hedef alan gruplar tarafından kullanıldığı konusunda da bilgi vermiş ve uyarmıştı.