Son yıllarda mucizevi bitki olarak da adından sık sık bahsettiren aloe vera, cilt güzelliğinden sağlığa, sağlıktan saç bakımına birçok konuda iyileştirici bir özelliğe sahip. Cildin gençleşmesinde, yaralanmaların iyileştirilmesinde, saç bakımında ve daha akla gelebilecek birçok konuda yardımcı olan aloe vera bitkisinin neler için ve nasıl kullanılabileceğini merak ediyorsanız tam da doğru yazıdasınız. İşte sizler için mucizevi aloe vera bitkisinin nasıl yetiştirildiği ve nerelerde kullanıldığına dair püf noktaları ve detaylar!

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Cildinizde oluşan ufak yaralanmalardan cilt temizliğine, gençleşmek için kullanılan karışımlardan saç bakımına birçok alanda kullanılan aloe vera bitkisi, son zamanlarda birçok kişi tarafından evde bakılan bir bitki haline geldi. Oldukça şifacıbir bitki olan aloe vera bitkisinin evde yetiştirilmesi ise gayet mümkün. Anavatanı Kuzey Afrika olan bitkiye fide yetiştirilen yerlerden ya da çiçekçilerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bakımının kolaylığı ve hatta arsız bir bitki olması ile tanınan alove verayı yetiştirmek istiyorsanız öncelikle evinizin en çok güneş alan bölgesini belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca güneş alan bir yerde tuttuğunu bitkinizi gün aşırı sulamanız gerekiyor. Genel olarak iki günde bir sulamış olduğunuz bitkiniz eğer güneşe çok fazla temas eden bir yerde ise bu durumda günlük de sulayabilirsiniz.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Aloe Vera Nelere İyi Gelir?

Peki bu şekilde yetiştirebildiğiniz aloe vera bitkisi genel olarak nelere iyi gelir ve hangi alanlarda kullanılabilir? Aloe veranın iyi geldiği noktaları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Cildinizi gençleştirebilirsiniz: Bunun için iki günde bir olacak şekilde geceleri yatmadan önce az miktarda aloe vera jeli ile yüzünüze masaj yapıp 5 dakika beklettikten sonra bol suyla durulayabilirsiniz.
  • Cildinizde oluşan yara, çizik, çıban, sivilce ve güneş lekesi izleri ile birlikte cildinizdeki küçük yanıkları aloe vera ile iyileştirebilirsiniz. Bunun için dolgun yapraklardan birisini elinizle ayırarak yara veya yanığın üzerine doğrudan krem gibi sürebilirsiniz.
  • Kabızlık ve bağırsak sistemi düzensizliği yaşayanlar için de faydalı olan aloe verayı, 1 çay kaşığı jel olarak her gün düzenli olacak şekilde tüketebilirsiniz.
  • Dudak kuruluğu için aloe vera jelini günlük olarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.
  • Eğer cildiniz kuru ise aloe vera jeli ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.
  • Bir miktar aloe vera jelini zeytinyağı ile karıştırarak saçlarınıza bakım yapabilir ve nem dengesini yeniden sağlayabilirsiniz.