Yılın ilk olma özelliğini taşıyan toplantı aynı zamanda liderlerin 10. Toplantısı oldu. Uzun süren toplantıda ülkenin gündemine dair her şey, seçimler ve adaylar, seçime ittifak halinde girilmesi gibi çok geniş konular ele alındı.  Bu sebeple toplantı 9,5 saat sürdü. Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklama da, çalışmaların daha fazla yoğunlaştırılması kararı açıklandı ve buna paralel olarak, 26 Ocak 2023 tarihinde İYİ Parti ev sahipliğiyle yeniden toplanılacağı açıklandı.

Altılı Masa’ nın Yeni Yıldaki İlk Toplantısı Gerçekleşti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın katıldığı Altılı Masa'nın 10. toplantısı 9,5 saat sürdü.

Bu yılın ilk toplantısından sonra yapılan ortak açıklamada geçen bir yılın değerlendirmesi de yapıldı. Açıklama da " Üstlendiğimiz tarihi sorumluluğumuzun bilincinde olarak işbirliğimizi 12 Şubat 2022'deki ilk zirvemizde kamuoyuna duyurduğumuz ilke ve hedefler doğrultusunda sürdürme kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz " denildi.

Bu işbirliği sürecinin, siyasi tarihte bir ilk niteliği taşıdığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi, " Bütün bu tecrübe birikimimizden hareketle temel amacımız, bir taraftan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devlet ve kamu hayatında yol açtığı tahribatı gidermek diğer taraftan Cumhuriyetimizi gerçek ve kamil bir demokratik düzen ile taçlandıracak bir dönemi başlatmaktır. Bu bağlamda, son bir yıl içinde katettiğimiz mesafeyi, elde ettiğimiz kazanımları ve karşı karşıya olduğumuz meydan okumaları son derece samimi bir ortamda ve yapıcı bir şekilde değerlendirdik.

Her şeyden önce memnuniyetle ifade etmek isteriz ki bu işbirliği süreci, ülkemizin siyasi ikliminde psikolojik bir dönüşüme öncülük etmektedir. İktidarın kendisinden farklı düşünen kesimleri düşmanlaştırma ve kutuplaştırma üzerinden tahakkümünü sürdürme çabasına karşı farklı düşünceleri ve yaklaşımları bir masa etrafında bir araya getirerek yeni bir siyasi iklim oluşturduk.

Uzun mesailer sonucunda üretilen Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni, Temel İlkeler ve Hedefler, Seçim Güvenliği, Kurumsal Reform ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi metinleri, siyasi tarihimizde altı siyasi partinin ortak bir zemin inşası için ortaya koyduğu ve demokratik olgunluk seviyemizi gösteren birer başarı örneği olmuşlardır.

Otoriter yolsuzluk düzenini sürdürmek isteyen iktidar demokratik özgürlüklerin kısıtlanması, kutuplaştırma, yargının siyasallaşması ve medya tekeli üzerinden siyasi mühendislik peşindeyken bizler uzlaşıya, ortak akla, siyasi nezakete ve kapsayıcı demokrasiye dayalı yeni bir siyaset mimarisi inşa etme çabası içine girdik ve bu alanda önemli bir mesafe katettik." denildi.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Tanıtım Toplantısı Ay Sonunda Yapılacak

Bu çerçevede, bugün işbirliği sürecinin somut adımlar bağlamında son derece önemli iki ortak metninin daha tamamlanma aşamasına getirildiği aktarılan açıklamada, bundan sonraki çalışma takviminin de oluşturulduğu bildirildi. Bugün tamamlama aşamasına getirilen "Geçiş Süreci Yol Haritası" ve "Ortak Politikalar Metni"nin 30 Ocak'ta yapılacak ortak bir tanıtım toplantısıyla kamuoyunun bilgisine sunulacağı aktarılan açıklamada, bu iki metinle birlikte, partilerin siyasi işbirliği mimarisinin önemli ölçüde tamamlanmış olacağı kaydedildi.