Yatırım piyasalarında hareketlilik yeni haftada da devam ediyor. Global ekonomi ve siyasi krizlerin etkisiyle birlikte artan enflasyon oranları, yatırım piyasalarını da doğrudan etkiliyor. Özellikle güvenli yatırım olgusunun trend olduğu bu dönemde altın en dikkat çeken yatırım aracı oluyor. Geçen yıldan beri hızlı yükseliş gerçekleştiren altında son dönemde ciddi hareketlilikler yaşanıyor. Dolar kurunda ise devletin açıkladığı yeni ekonomi politikaları etkilerini göstermeye başladı. İşte Temmuz’un ilk haftası için son altın ve Dolar durumu!

Altın’da Bu Hafta Düşüş Devam Ediyor

2021’den beri tarihi rekorlarını kıran altın Haziran ayının son haftasında düşüş trendi gerçekleştiriyor. Altın fiyatları bu hafta içerisinde düşüşüne devam ederken, Temmuz ayının ilk haftasıyla birlikte düşüşün kesilmeyeceği tahminleri yapılıyor.

Altında yaşanan düşüş eğilimi ile birlikte son 5 gündür olduğu gibi değer kaybı devam ediyor. Özellikle Ons altın fiyatı 1.815.30 Dolar seviyesine kadar geriledi. Altın fiyatları için görülen bu düşüş rüzgarının özellikle 2022 yılının ilk 6 aylık para politikaları ve ekonomik verilerinin Merkez Bankaları tarafından açıklanmaya başlamasından kaynaklı olduğu belirtiliyor. Yaşanan düşüşlerin altında altın piyasalarında fiyatlar negatif yönde oldu. Buna göre gram altın fiyatı 980.37 TL, spot altın fiyatı 970.59 TL, çeyrek altın 1.587.32 TL ve Cumhuriyet altını ise 6.329.95 TL oldu.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Dolar’da Son Durum

Geçtiğimiz yıldan beri büyük bir yükseliş yaşayan Dolar/TL paritesinde Merkez Bankası müdahaleleri 15 TL seviyesinin sabit tutulmasını sağlamıştı. Ancak Merkez Bankası’nın %14 sabit faiz kararları ve artan enflasyon rakamlarının önlenememesi Dolar kurunun son aylarda 18 TL seviyesine yaklaşmasına neden olmuştu. Yaşanan bu yükselişin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni ekonomi politikaları geçen hafta içerisinde yayınlanmıştı.

Dolar kurundaki artışı önlemeye yönelik olarak açıklanan bu yeni ekonomi politikaları ilk anda 1 TL’yi aşan bir düşüş etkisi oluşturarak. 16.50 TL seviyelerine gerilemesini sağlamıştı. Ancak bu düşüşün etkisi kısa sürdü ve Dolar yeni haftaya 17.50 TL seviyesinden başladı. Hafta içerisinde iniş çıkışlar yapmaya devam eden Dolar/TL paritesi Temmuz ayına 17.16 TL seviyesinden işlem görerek, giriyor.