Salgın sonrasında gerilmiş ve pek çok açıdan sıkıntı yaşayan uluslararası piyasalar, tüm gelişmiş ülkelerde bile enflasyon olarak yansımıştı. Üzerine yaşanan Ukrayna-Rusya krizi ve global ölçekte alınan ekonomik yaptırım kararları, piyasaların olağanüstü karasızlaşmasına neden olmaya devam ediyor. ABD liderliğinde Rusya’nın SWİFT sisteminden çıkarılması kararına, Japonya ve Güney Kore’nin de destek açıklaması üzerine, Rusya özel tedbirler almaya başladı. Yaşanan kriz petrol fiyatlarını doğrudan yükselmesine neden olurken, başta Buğday olmak üzere Rusya’nın en büyük ihracat kalemi ürünlerde de yüksek fiyat artışları gerçekleşiyor. Hal böyle olunca piyasalar kararsız bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Özellikle Dolar üzerinde yoğun bir yükseliş yaşanıyor. Geçen hafta 14,160’ların üzerine yükselen Dolar, hafta sonunda 13,78 dolayına gerilemişti.

Güncel Dolar Kuru

Yaşanan gelişmeler süratli bir şekilde Altın, Dolar ve Petrol üzerinde etkisini gösteriyor. Geçen hafta yükseldikten sonra, hafta sonuna doğru gelen müzakere haberleriyle yükselişi dizginlenen Dolar, haftanın sonunda 13,78 dolayına gerilemişti. Ancak bu hafta başlangıcından beri önce 14 TL seviyesine çıkan Dolar, bugün 14,63 seviyesini gördü. Beklentiler yükselişin bir süre daha devam edeceği yönünde olsa da, yaşanan uluslararası gelişmelerin kura etkisinin çok süratli ve keskin olduğunu hatırlatmakta fayda bulunuyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz ve bunun dünyadaki yansımaları, kur üzerinde yüksek etki oluşturuyor. Dolayısıyla herhangi bir ülkenin konu ile ilgili yaptığı açıklama, yaptırım ya da destek kararları bile kurun izlediği yolu değiştirebiliyor. Diğer bir anlatımla Dolar ve döviz yatırımı yapmak isteyenlerin, dikkatli davranmaları ve hatta kur korumalı hesaplara yönelmeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Güncel Altın Kuru

Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin yayılması ve bir dünya savaşına dönüşmesi olasılığı, tüm dünyada ciddi bir gerginliğin oluşmasına neden oluyor. Çeşitli savaş dönemleri görmüş deneyimli bir dünya, doğrudan güvenlik finansman kaynağı olan altına yönelerek, altın fiyatlarının beklenmedik bir hızla yükselmesine neden oluyor. Rusya ve ABD gibi krizin tarafı olan büyük ülkeler, aynı zamanda dünyanın altın rezervlerinin de en büyükleri durumunda. Bu çerçevede haftaya yükselişle başlayan altının onsu, uluslararası piyasalarda bugün ilk defa 2.100 Doların üzerine çıktı. Sonrasında toparlayarak gerileyen altının ons fiyatı şu anda 1.994 Dolar seviyesine inmiş durumda.