Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan ve Rusya tarafından başlatılan askeri harekat, küresel ekonominin tüm dinamiklerini olağanüstü bir şekilde etkiliyor. Rusya gibi büyük bir petrol üreticisinin, savaşa dönüşen harekatın tarafı olması ve petrol dahil pek çok konuda dünya genelinde ambargoyla karşılaşması, ekonomik göstergelerin ayrıntılı şekilde etkilenmesine neden oluyor.

Petrol başta olmak üzere, altın ve dolar gibi dünya ekonomisinin belirleyici tüm unsurları olağanüstü bir süreç yaşıyor. Bu süreç genel anlamda yükseliş oluyorsa da, özellikle altın fiyatlarında yapılan açıklamalar ve oluşan gelişmelere bağlı olarak süratli çıkış ve inişler gerçekleşiyor. Tüm bunların üzerine FED tarafından bu hafta içerisinde açıklanacak faiz kararı, piyasaların üzerinde yoğun bir baskı oluşturuyor. Uzun zaman sonra FED tarafından faiz yükseltme kararın açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

14 Mart 2022 Pazartesi Altın Tahminleri

Altın haftaya kısmi bir iniş süreciyle başlamış durumda. Piyasalarda 1956 doların altına kadar iniş gösteren altının inmesinde en büyük etki, Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yapılan “müzakerelerde olumlu gelişmeler var“ açıklaması. Bununla birlikte, piyasalardaki dinamiklere göre 1.967 dolar seviyesi kritik bir seviyeydi ve bunun üzerinde bir kapanış gerçekleşseydi altın fiyatlarında yükselmenin kalıcı olması muhtemeldi.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Altın fiyatları üzerinde ki FED faiz kararı beklentisi baskısı ve Ukrayna-Rusya arasında yaşanan gerilimin hangi yönde seyredeceği baskısı, hareketin nasıl olacağına dair sürprizlere hazırlıklı olunmasını gerektiriyor. Altının tüm zamanların yeni rekorunu kırmasına geçen hafta 5 dolar kadar yaklaşılmış olduğunun altını çizen uzmanlar, bu hafta yaşanacak olaylara bağlı olarak sert yükselişlerin ortaya çıkabileceğini tahmin ediyorlar. Buna karşın FED faiz kararının beklendiği gibi çıkmaması, Rusya-Ukrayna krizinde yaşanacak sürpriz bir gelişme sonucunda altın fiyatlarının nasıl bir etki göstereceği belirsizliğini koruyor. Ancak 1.967 dolar sınırının aşılmamış olması normal seyirde altında yükselişin bir nebze de olsa durması beklentisi hakim.

14 Mart 2022 Pazartesi Dolar Tahminleri

FED tarafından bu hafta açıklanacak olan faiz kararı, tüm piyasalardaki parametleri baskı altında tutuyor. Beklentinin faiz artışı yönünde olması ve belirtilerinde bu yönde olmasına bağlı bir normallik yaşanıyor. Buna karşın Rusya-Ukrayna krizinde yaşanacak tüm anlık gelişmeler tüm parametreler üzerinde anlık refleks oluşturabilecek güçte olacaktır. Dolar haftanın ilk gününde 14,81 TL düzeyinde bir kapanış gerçekleştirdi. Geçen hafta 14,99 seviyesini görerek gerileyen dolar için 15 seviyesi önemli bir eşik. FED’ in faiz kararının beklendiği gibi olması halinde de, dolarda kısmi bir yükseliş oluşacağı beklentisi bulunuyor. Doların TL karşısında değeri, haftada ortalama % 5 olarak artmaya devam ediyor.