Yatırımcıların gözdesi altın geçtiğimiz yılda olduğu bu gibi 2022’nin ilk yarısında da oldukça hareketli. Altın fiyatları son dönemde yaşadığı dalgalanmalarla birlikte hem yatırımcısına kazandırıyor hem de vatandaşın gelecek analizinde kararsız kalmasına neden oluyor. İşte altın piyasasındaki ve Dolar kurundaki son gelişmeler!

Altında Son Durum

Tarih boyunca en etkili ve en güvenilir yatırımcı olarak değerlendirilen altın, 2022’de de yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor. Özellikle de dünyada yükselen enflasyon rakamları ve ülke ekonomilerindeki büyüme yavaşlığı ile birlikte altın en güvenli liman haline geldi. Güvenli yatırım konusunda daha hassas yaklaşan yatırımcıların altına olan ilgi ve talebiyle birlikte altın fiyatlarında da önemli artışlar yaşandı.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Yeni hafta başlangıcında Ons altın fiyatı 1.862 Dolar seviyesini zorladı. Gram altın fiyatı ise yeni haftada bir önceki hafta kapanışına oranlar %0.4 gibi bir artış yaşadı ve 23 Mayıs’ta 947 TL ile işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatı ise 1.554 TL, Cumhuriyet altını ise 6.395 TL seviyesinde seyretmeye devam ediyor. Tüm dünyayı etkileyen Pandemi, Ukrayna krizi ve Doğu Akdeniz gelişmeleri çerçevesinde ülkelerde enflasyon rakamlarının yükseliş trendini sürdüreceği belirtiliyor. Uzmanlar bu gelişmelerinde güvenli liman olarak yatırımlarda altına olan talebin artarak devam edeceğine ve bu nedenle de altın fiyatlarının yukarı yönde çizgi çekmeye devam edeceğini belirtiyor.

Dolar’da Son Durum

Küresel krizler Dolar kurunda da önemli etkiler oluşturmaya devam ediyor. Özellikle Pandemi döneminde TL/Dolar paritesinin 20 TL seviyelerini zorlamasından sonra alınan önlemler ve uygulanan ekonomi paketiyle 15 TL seviyelerine gerilemesi sağlanmıştı. Anlık ve günlük periyotta çok ciddi artış ve düşüşler yaşayan Dolar, geçtiğimiz haftayı 15.87 TL ile kapatmıştı. Hafta sonu boyunca yükselişini sürdürmeye devam etmiş olsa da yeni hafta başıyla birlikte biraz geriledi.

Dolar’da yaşanan gerileme geçtiğimiz haftayı kapattığı seviyenin üzerinde kalmasına ise engel olamadı. 23 Mayıs’ta Dolar/TL paritesi 15.95 TL seviyesinde işlem görüyor. Dolar fiyatlarının TL karşısında değer kazanmaya devam edeceği görüşü uzmanlarca sıkça yapılıyor. Özellikle Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon tahminini arttırmasıyla birlikte Dolar’daki yükselişe kesin gözüyle bakılıyor.