Uluslararası piyasaları olumsuz şekilde etkileyen Pandemi süreciyle başlayan ihracat sorunları, Çin ve ABD arasındaki ekonomi savaşı, Ukrayna krizi ve Rusya’ya karşı yaptırımlarla birlikte kan kaybetmeye devam ediyor. Tüm dünya piyasalarında negatif grafikleri, yatırımcıları güvenli yatırımlara yönlendirmeye başladı. Bu durumda altında ciddi bir yükseliş yaşanmasına neden oldu. Dolar/TL paritesi ise yeniden yükselişe başladı! İşte Altın ve Dolar piyasalarındaki son durum!

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Altın Düşüş Sonrası Stabil Seyrediyor

Geçtiğimiz günlerde altın piyasalarında öngörülmeyen bir düşüş meydana gelmişti. Son 2 yıldır güvenli yatırımın revaçta olmasıyla birlikte altın yatırımları tüm dünyada trend hale gelmişti. Sürekli yükseliş yaşayan ons altın fiyatları 2.000 Dolar seviyelerinde seyrediyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüş ile birlikte Ons altın fiyatları 1.847 Dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Bu düşüşün ardından altında stabil bir seyir gerçekleşmeye başladı. Altında küçük yükseliş hareketleri yaşanıyor.

Gram altın fiyatları ise Ons altına göre biraz daha hareketli. Özellikle son günlerde gram altın fiyatları yükseliş hareketleri göstermeye başladı. Haftayı 980 TL seviyesinde kapatan altında yükseliş hareketi devam ediyor. Çeyrek altın fiyatları ise 1.605 TL, Cumhuriyet altını fiyatları ise 6.603 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Yeni hafta başı ile birlikte altın fiyatları için uzmanların öngörüleri piyasaların yukarı yönde hareket etmeye başlayacağı yönünde oldu.

Dolar Fiyatlarında Son Durum

Dolar, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmaya devam etme kararı alması ve her ay açıklanan enflasyon rakamlarının yükselmesiyle birlikte Dolar/TL paritesi de yükselişe geçti. Dolar/TL paritesinde geçen haftanın son gününde kapanış 16.911 TL’den olmuştu. Haftasonu itibariyle Dolar, TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bu yükseliş ile birlikte haftasonunda Dolar/TL satış fiyatları 16.1920 TL’den işlem görmeye devam ediyor.

Hafta içerisinde Dolar/TL paritesinde 16.30 TL seviyesi test edilmişti. Uzmanlar, Türkiye’deki ekonominin gidişatının olumsuz bir tablo oluşturduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle Temmuz ayı başında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte Merkez Bankası’nın da Dolar karşısındaki hamlelerinin yükselişi önlemeye yetmeyeceği ve Dolar’ın yukarıya çıkmaya devam edeceği değerlendirmelerinde bulundu.