Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Geçen yıldan beri altın fiyatları ciddi bir yükseliş yakalamış ve global ekonomideki dalgalanmada yatırımcıların güvenli limanı haline gelmişti. Ancak 2022’nin ikinci çeyreği itibariyle altın fiyatları ciddi bir dalgalanma sekansına girdi. Eylül ayına girerken, altın fiyatları da haftanın ilk işlem gününde çok ciddi bir düşüş yaşadı. Peki altın fiyatlarındaki düşüşün nedeni ne? Altın ve Dolar’daki son durum?

Altın Fiyatları Haftaya Düşüşle Başladı

Altın fiyatları, son dönemde yaşadığı düşüş trendine devam ediyor. Altın piyasasında Ağustos’un son haftasında işlem gününe düşüşle başladı. Haftanın ilk işlem gününe sert bir düşüşle başlayan altın fiyatlarındaki son gelişmeler!

FED Faiz Kararı Beklentisi Altın Fiyatlarını Olumsuz Etkiliyor!

Son dönemde “Amerikan Merkez Bankası(FED)” tarafından Eylül ayında açıklanacak yeni faiz kararı sinyalleri, altın piyasasını olumsuz şekilde etkiliyor. Ağustos’un son haftasında FED Başkanı tarafından yapılan açıklamalar, yakın vadede yüksek faiz artışlarının geleceğinin sinyali oldu. Daha sonra Powell tarafından yapılan faiz artışlarına ilişkin açıklama altın piyasalarındaki sert düşüşün önemli nedenleri arasında gösterildi.

Yaşanan düşüşle birlikte ons altın fiyatı son 1 aylık periyottaki en düşük seviyesini gördü. Böylelikle ons altın fiyatı Eylül ayına 1.737 Dolar’dan işlem görerek, giriyor. Gram altın fiyatı ise haftanın ilk işlem gününde 1.020 TL seviyesinden işlem görüyor. Yarım altın fiyatı ise 3.339 TL, Cumhuriyet altını 6.655 TL ve çeyrek altın fiyatı ise 1.669 TL seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Dolar Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Dolar kurundaki yükseliş tüm hızıyla devam ediyor. Dolar’da yaşanan artış sadece Dolar/TL paritesinde değil aynı zamanda da Dolar/Euro paritesinde de dinamik şekilde devam ediyor. 20 yıl sonra ilk defa Euro karşısında daha değerli hale gelen Dolar’ın, TL karşısındaki yükselişi de devam ediyor. Her ne kadar geçen haftanın kapanış gününe göre, yeni haftanın ilk işlem gününü geride kapatmış olsa da Dolar/TL paritesinde yükselişin devam etmesi beklentisi bulunuyor.
Eylül ayına 18.19 TL seviyesinde giriş yapan Dolar’ın 2022 yılı sonuna kadar 20 TL sınırını geçeceği yönünde uzmanların önemli değerlendirmeleri bulunuyor.