Uluslararası piyasalar son dönemdeki global krizlerle dalgalanmalara devam ediyor. ABD Merkez Bankası “FED” tarafından dahi faiz artırım kararının alınmasına neden olacak enflasyon artışlarının söz konusu olması, yatırım piyasalarını da olumsuz etkiliyor. Özellikle yatırımda güvenli liman altına olan dönüş ile birlikte altın fiyatları geçtiğimiz yıldan beri rekorlar kırıyor. Ayrıca Dolar kuru da yine geçen yılın yaz aylarındaki yükseliş ivmesine yeniden girdi. İşte Türkiye’de altın ve Dolar piyasalarındaki son gelişmeler!

Altın Piyasasındaki Son Durum

2021’in son aylarından beri altın fiyatları tarihi rekorlarını kırmaya devam ediyor. Özellikle Ons altın fiyatları uzunca bir süre 1.900 Dolar ile 2.000 Dolar arasında seyretti. Geçtiğimiz ayın son haftasında bu seviyesini 1.800 ile 1.900 Dolar seviyesine düşürmüş olsa da yükseliş trendi halen devam ediyor. Özellikle Pandemi etkilerinin geçilememesi, çözülemeyen Ukrayna krizi ve yeni çıkan küresel krizler yatırımcıları altına teşvik ediyor. Ayrıca Türkiye ölçeğinde de yaz sezonuyla birlikte düğünlerin sıklaşması başta çeyrek altın fiyatları olmak üzere tüm altın fiyatlarında önemli bir artış potansiyeli oluşturuyor.

Altın piyasasında yeni hafta başlangıcı resesyon endişeleri vesilesiyle durağan bir grafikte açılış yaptı. Öyle ki kısa vadede gram altın fiyatları için 1.400 TL bandı gibi tarihi bir rekorun gerçekleşmesi çok yüksek ihtimal olarak değerlendiriliyor. Ons altın fiyatı 1.840 Dolar seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatı ise 1.673 TL’den işlem görüyor.

Dolar Kurunda Perşembe Günü Kritik

2021’de Merkez Bankası’nın müdahaleleri ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ekonomi politikalar ile 20 TL sınırından geri döndürülen Dolar, yine ciddi bir yükseliş içerisinde bulunuyor. Ortalama olarak 15 TL bandında tutulan Dolar/TL paritesinde son dönemde yaşanan gelişmelerle birlikte yeniden bir artış yaşandı. Öyle ki Haziran’ın üçüncü haftasının piyasalardaki ilk açılış günü Dolar/TL paritesi 17.34 TL seviyesinden işlem görmeye başladı.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Geçen hafta boyunca FED tarafından yapılan açıklamalarının etkisinde olan Dolar/TL paritesi, bu hafta Türkiye Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek “Para Politikaları Kurulu” toplantısının ardından faiz kararı açıklanacak. Uzmanların tahminleri faizin yine %14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde. Bu açıklamayla birlikte Dolar kurunda artışın devam etmesi de bekleniyor.