Altın ve dolar gibi ana yatırım araçlarının dalgalanması halen sürüyor. Bu dalgalanmanın 2022 yılının tamamına yayılacağına dair görüş birliği bulunuyor. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerginliğin hem altın hem de dolar üzerinde ağır bir etkisi var. Ancak özellikle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, ekonominin küresel kurallarını değiştirmiş durumda. Bu değişikliğin ve en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya’nın aldığı son kararla, ilave bir etkiyle dolar, altın ve petrol üzerinde baskı oluşturuyor. Bütün bunlara ilave olarak, ülkemizde açıklanacak Mart ayı enflasyon oranları da hem dolar kurunu ve hem de altının fiyatına doğrudan etki edecek.

Altın Fiyatlarında Güncel Durum

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimde, müzakerelerin başlaması ve olumlu sinyallerin ortaya çıkması, altın fiyatlarında gerilemenin oluşmasına neden oldu. Bununla birlikte, anlık olarak değişen güncel haberler, altın üzerinde çok süratli etki yapabiliyor. Dolayısıyla altın fiyatlarında dalgalanma daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Ekonomi uzmanlarının görüşü, altının yatırın olarak değerlendirilebilmesi için, ons fiyatının mutlaka 1.900 Dolar ve altında olması gerekiyor. Şu anda 1.900 doların üzerinde oluşacak tüm yükseliş ve çekilmeler ağır spekülasyona açık olarak görülüyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Yatırımcıların 1.900 doların altına inmeden altını yatırım aracı olarak görmemeleri öneriliyor. Geçtiğimiz hafta altının dünya piyasalarında yaşadığı gerilemenin geçici olduğu görüşü hakim. Üzerine Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanacak olması, altın üzerinde Türkiye taraflı ağır bir etkinin oluşmasına da neden olabilir.

Dolar Kurunda Güncel Durum

Hafta boyu gerileme trendinde olan doların üzerinde baskı oluşturan ana konu, yine Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz olarak öne çıkıyor. Bunun yanında FED’ in faiz açıklamaları, ABD enflasyon oranları, Mart ayı oranlarının açıklanacak olması da, diğer etki değişkenleri olarak görülüyor. Hafta başındaki pozisyonuna göre, uzun bir süredir ilk defa durağan seyreden dolar, ülkemizde açıklanacak enflasyon oranlarına bağlı olarak hafif bir yükseliş trendine girebilir. Bununla birlikte, uluslararası olarak yaşanacak anlık bir olay, doların yükselmesini tetikleyebilir. Dalgalanmanın çok süratli ve keskin olacağı konusunda uzmanlar görüş birliği içerisindeler. Yaşanacak ani bir olayın doların süratle yükselmesini sağlayabileceği öngörülüyor olsa da, Ukrayna Rusya krizinden çıkacak olumlu bir gelişmenin de tersi etki oluşturabileceği unutulmamalı. Dolar yatırımcıları, bu sebeple çok dikkatli hareket etmelidir.