Uluslararası piyasalar enflasyon baskısı ve resesyon ihtimali ile sürekli gergin olmaya devam ediyor. Bu gerginlik tüm yatırımları doğrudan etkiliyor. Kripto para dünyasında yaşanan değer kaybı birkaç kat oldu. ABD’ de beklenen enflasyondan daha yüksek oranlar çıkmaya devam ederken, FED sürekli doların gücünü korumak için müdahalelerde bulunuyor. Bu durumun tüm dünya ülkelerinde ve kur dengelerinde oluşturduğu çeşitli beklenmedik sonuçları oluyor. Yaşanan uluslararası gerilimler ve Rusya ambargosunun dünya ekonomisi üzerindeki etkileri de giderek daha fazla hissediliyor. Bu belirsizlik Doların gücünü korumasının her geçen gün daha da zor olmasına neden oluyor. FED müdahaleleri ile yapılan baskılar, en fazla altın fiyatlarının baskılanması olarak kendini göstermişti.

Dolar Tahminleri

Uzmanlar doların yükselmesine yönelik bir beklenti içerisinde değil. Buna karşın büyük bir düşüş olacağı konusunda da birleşmiyorlar. Yaşanabilecek uluslararası ve olağanüstü bir olay olmadığı sürece, 1-2 ay doların 16,50 TL ile 17,50 TL arasında kalacağına yönelik yorumlar bir hayli fazla. Doların konumunu bu rakamlarda tutabilmek aslında resesyon beklentisindeki piyasalar için büyük bir başarı olacak. FED tarafından Eylül ayında açıklanması beklenen faiz kararının, büyük oranda 400 baz puan artışla yapılması beklentisi bir hayli artmış durumda. Dahası Haziran ayı ABD enflasyon oranının da doların gidişatında önemli etkisi olacak. En son Trump tarafından yapılan açıklamalardan sonra, dolar, uluslararası tüm piyasalarda değer kaybetmeye başladı.

Altın Tahminleri

Doların güçlü tutulmasına yönelik olarak yapılan tüm çalışmalar, aynı zamanda altının baskılanmasına da sebep oluyor. Altın fiyatlarının uluslararası gerginliğin yüksek olduğu şu dönemde, rekor bir yükseliş yaşaması beklentisi birkaç aydır devam ediyor. Ancak doların güçlü tutulmasına yönelik çalışmalar, altın fiyatlarının da belirli bir seviyede kalmasına neden oluyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Dolayısıyla altın fiyatlarında yükseliş beklentisi büyük. Buna karşın dolar için yapılacak yeni müdahaleler olursa, altın fiyatlarının artması da engellenebilir. Bunun yanında eğer doların güç kaybetmesi biraz daha sürerse, altın fiyatlarında dikey bir sıçrayış olması olasılığı da güçlü. Beklentiler altın fiyatlarının bu hafta boyunca yükseliş göstereceği yönünde. Bu yükselişin seyri ve hızı, doların gücünü ne kadar koruduğuyla doğru orantılı olarak öngörülüyor.