FED tarafından dün akşam Türkiye saatiyle 21:30 civarında yapılan açıklama da, beklenen oldu ve yeniden faiz artışı yapıldı. Küresel çapta devam eden enflasyon baskısı, dünyanın en büyük ekonomileri tarafından da henüz kontrol altına alınmış değil. FED tarafından uygulanan para politikası, dünya ekonomisinin lokomotifi olan doların değerinin korunmasına yönelik gerçekleşiyor.

Yapılan faiz artışı müdahalelerinin planlanan sonuçlardan çok daha farklı sonuçlara neden olduğu yılın ilk altı ayından sonra, piyasalarda ki hareketliliğin öngörülmesi de giderek zorlaşıyor. Dün akşam FED tarafından yapılan açıklamalarda, Eylül ayında yeniden yapılacak durum değerlendirmesiyle, faiz artışının bir defa daha bu oranda gerçekleşebileceği veya düşürülebileceği belirtildi. Bunun için şu anda bir öngörüde bulunmanın yanlış olduğu, hatta yılsonu enflasyonu konusunda da belirsizliğin bulunduğunun altı çizildi.

Doların Son Durumu

Dolar fiyatları, FED faiz artışının açıklamasının yapıldığı sırada bile dünya genelinde yükselmeye başladı. Euro dolar karşısında küçük de olsa değer kaybetti. Ülke içerisinde etki, doğrudan yükseliş şeklinde gerçekleşiyor. Dolar TL arasında kırılgan bir ilişki bulunuyor ve uygulanan ekonomik program nedeniyle faiz artışının yapılmaması, yılsonu enflasyon oranı tahmininin yükseltilmesi gibi etkenler, doları 18 liranın üzerine doğru çıkmak için zorluyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Buna karşın daha önceki faiz artışı kararları sonrasında da dolar ve borsalarda günlük yükselişler yaşanmış ve ardından hep bir gerileme gerçekleşmişti. Dolayısıyla şu anda 17,91 TL’ den işlem gören doların, yarından itibaren biraz gerileyeceğine dair güçlü tahminler bulunuyor. Yatırımcıların bu durumu göz önünde bulundurması tavsiye ediliyor.

Altında Son Durum

Altının ONS fiyatı, doların artan değerinin baskılaması sorununu aylardır yaşıyor. FED kararı açıklanmadan önce de, giderek artan baskı, altın fiyatlarını iyiden iyiye baskılamaya başlamıştı. Ancak dün akşam yapılan faiz açıklaması sırasında, dolarla birlikte, altının Ons fiyatında da ani bir yükselişe neden oldu. 1.720 dolar civarından, 1.740 dolar civarına aniden çıkan altın, şu anda 1.730 dolar civarından işlem görüyor.

Yarından itibaren dolarda gerilemenin gerçekleşmesi halinde, altın fiyatlarında 1.750 direncinin kırılması beklentisi bulunuyor. Kısa vadede böyle bir yükseliş bekleniyor olsa da, orta ve uzun vade de altının çok yükseleceğine dair görüşler de gittikçe daha fazla güçleniyor.