O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Küresel piyasalar, uzun süredir resesyon beklentisinin baskısı altında kalmaya devam ediyor. Dahası resesyonun resmi olarak başladığını belirten ekonomistlerde bulunuyor. Yaşanan ekonomik durgunluğun nedeninin, ABD ile birlikte, dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip Avrupa’ da yaşanan enflasyon ve zayıflayan ekonomik gelişmeler olarak gösteriliyor. Salgının sırasında yaşanan ekonomik kayıpların, sonrası döneme yansımasıyla kırılganlaşan ekonomiler, üzerine bir de Rusya Doğalgazının Avrupa’ da oluşturduğu ekonomik olumsuzluklarla başa çıkmak zorunda kalıyor.

Rusya doğalgazının ekonomilerde oluşturduğu izler, giderek daha fazla derinleşiyor ve bu durum ilk defa dolar/euro değer eşitliğine de yansıdı. Uzun yıllar sonra ilk defa dolar ile Euro arasında ki değer eşitli 1.03’ ün altına düştü. Yaşanan belirsizlik ortamında, ABD enflasyonun ağır baskısıyla uğraşıp, kontrol altına almaya çalışırken, aynı zamanda doların beklenmeyen güçlenişine de neden oluyor.

Yılın Kalanı İçin Dolar Tahminleri

Dolar beklentilerden daha fazla güvenilen bir yatırım olarak görüldü ve bu durum hem talebin sürekli artmasına ve hem de doların güçlenmesine yol açıyor. Aynı zamanda ABD’ de iyi gitmeyen ekonomi ve ekonominin düzeltilmesi için alınan faiz kararları gerçekleri bulunuyor. Bir anlamda dolar olması gerekenden daha fazla değer kazanmaya devam ediyor. Ancak ekonomi, dengelere paralel kurallara sahip bir bilim. Dolayısıyla doların yükselişi bir süre daha devam edebilir. Bu yükseliş altının baskılanmaya neredeyse bir yıl devam ettiği gibi edebilir. Bunun yanında süratli bir kırılışla düşüşte gerçekleşebilir.

Yılın Kalanı İçin Altın Tahminleri

Doların bu belirsiz durumu, en fazla altının ons fiyatı üzerinde etkili oluyor. Altının baskılanması durumu, olağandan çok daha fazla düşüş yaşamasına neden oluyor. Buna karşın, en güvenli yatırım aracı olan altının bir patlama yaşaması ve süratli bir yükselişe geçmesi beklentisi uzun süredir bulunuyor.

Bunun yanında eğer altın hızlı bir yükseliş yaşamazsa, doların baskısı devam ederse bile, küçük yükselişlerle şu anda olduğu fiyattan çok daha fazlasıyla yılı kapatacağı görüşü hakim. Bir anlamda kazanması gerekenden daha fazla değer kazanmış dolar, diğer yanda olması gereken fiyattan daha düşük durumda olan altın, doğru yatırım için hangisini seçeceğini belirleyecek olan yatırımcı için en önemli veriler.