Tüm dünyayı etkileyen ekonomi piyasalarındaki olumsuz gidişat, gelişmiş ülkelerde dahi enflasyon rakamlarının yükselmesine ve faiz artırımlarının uygulanmasına neden oluyor. Uluslararası düzeyde ekonomideki bu olumsuz tablo kur artışlarına neden oluyor. Ayrıca yatırımcıların güvenli liman olan altına olan talebinin artmasına neden oluyor. Yaşanan gelişmeler ışığında neredeyse son 1 yıldır durmadan yükselen altın ve Dolar piyasalarındaki son durum!

Dolar’da Son Durum

2021’den beri adeta büyük bir mücadeleyle yükselişinin önü kesilmeye çalışılan Dolar/TL paritesinde 2022 yılında yükseliş devam ediyor. 2021’de uygulanan “Kur Korumalı Mevduat Hesabı” ve Merkez Bankası müdahaleleri ile Dolar/TL paritesinde 14 TL ile 15 TL bandına indirilmişti. Ancak Merkez Bankası’nın para politikaları faizinde artırıma gitmemesi ve diğer uluslararası gelişmelerle Dolar yükselmeye devam ediyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Haziran’ın ilk haftasında uzmanlar Dolar için yükseliş değerlendirmeleri yapmıştı. Haziran ayının ilk hafta sonuna gelinirken Dolar/TL paritesinde 17 TL sınırı geçildi. Devlet kademesinden faiz artırımına ilişkin gelen olumsuz açıklamalarda Dolar yükselişinin tetiklenmesine neden oluyor. Uzmanlar mevcut ekonomi ve para politikalarının sabit şekilde sürdürülmeye devam etmesinin hem kısa vadede hem de uzun vadede 2022 yılı sonlarına doğru Dolar/TL paritesinde 20 TL sınırının bir kez daha geçilebileceği değerlendirmelerinde bulunuyor.

Altın Piyasalarında Son Durum

Dünya genelinde Pandemi ile mücadele, Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz ve Çin ile ABD arasındaki ekonomi savaşları, uluslararası ekonomide “savaş ekonomisi” standartlarını yarattı. Bu durumda küçük veya büyük fark etmeksizin yatırımcıların güvenli yatırım anlayışına dönmesine neden oldu. Böylelikle tarih boyunca yatırımın en güvenli aracı olan altın piyasalarında hareketlilik ciddi seviyelere çıktı. Bu nedenle de son dönemde altın fiyatları sürekli yükselmeye devam ediyor. 2021’i yükselişle kapatan ve 2022’nin de ilk 5 ayında yükselişine devam eden altın piyasalarında Ons altın fiyatları 1.900 Dolar ile 2.000 Dolar arasında seyrediyordu.

Altın piyasalarının Mayıs ayında yaşadığı ani düşüş ile aralık 1.800 Dolar ile 1.900 Dolar arasına gerilemiş olsa da yükseliş trendini korumaya devam ediyor. Şu anda yarım altın fiyatı 3.272 TL, Cumhuriyet altını fiyatı 6.652 TL ve çeyrek altın fiyatı ise 1.636 TL seviyesinde bulunuyor.