Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Altın ve Döviz kurları başta olmak üzere, tüm yatırım araçlarının izlediği seyir, son 1 aydır Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaşa endekslenmiş durumda. 1 ay öncesinde krizin büyüyerek askeri müdahaleye dönüşmesi sonucunda, küresel çapta ekonomik dengelerin kritik noktalarında büyük değişimler söz konusu oldu. Rusya’ya uygulanan ambargolar genişledikçe, Rusya’nın atacağı karşı adımlar netleşmeye başladıkça, tüm dünya ekonomisinin işleyişi, bu süreçten anlık olarak olumsuz yönde etkilenmeye devam ediyor. Putin tarafından yapılan son açıklamalarda, doğalgaz satışlarında, dost olmayan ülkelerden karşılığı ruble olarak isteyeceğini açıklaması, piyasalarda yeni bir olumsuz havaya neden oldu. Bu haftanın sonunda dolar ve altın konusunda ki tahminleri sizler için inceledik.

Güncel Dolar Tahminleri

Hafta başından itibaren doların uluslararası piyasalarda ki seyri sakin ve durağan bir görünümde oldu. Haftanın başından bu yana küçük bir yükseliş göstermiş olan doların, hafta sonuna da bu şekilde girmesi bekleniyor. Dolayısıyla doların bu hafta sonu kapanışının 14.85 TL’den fazla olması beklenmiyor. Yükselirse en fazla 14,85 TL’ye kadar yükseleceği öngörülüyor. Buna karşın düşüş beklentisi daha güçlü durumda. Ancak yapılan her açıklama ve yaşanan yeni olaylar, dolar fiyatlarında anlık dalgalanmalar oluşturduğunun altını çizmek gerekiyor.

Olağanüstü bir süreçten geçen dünya ve buna paralel ekonomi, yeni koşullara uygun bir  denge oluşana kadar, her açıklamadan sert şekilde etkilenecek gibi görünüyor. Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Rusya, aynı zamanda dünya enerji piyasasında da çok güçlü bir aktör durumunda olmaya devam ediyor. Öyle ki enerji piyasalarından çekilmesi, dünya genelinde enerji sıkıntılarına yol açabilecek etkiler oluşturuyor. Bu durum petrol fiyatları başta olmak üzere, altın ve döviz kurları üzerinde doğrudan ve sert etkiler oluşturabiliyor.

Güncel Altın Tahminleri

Altın fiyatlarında hafta başından bu yana durağan bir seyir izleniyor. Küçük artışla ve küçük düşüşlerle hafta sonuna kadar gelindi. Buna karşılık Perşembe gününü 1964 dolar seviyesinden kapatarak, yeniden yükselişe geçen altın, haftayı bu seviyelerde kapatacak gibi görünüyor. FED faiz açıklamaları ve etkisi ile Putin tarafından ruble ile doğalgaz satış açıklaması, altın fiyatlarının yeniden hızlı bir yükselişe girmesine yol açabilir gibi görünüyor. Bu hafta sonu kapanışına göre, önümüzdeki hafta altın fiyatlarında yükseliş gerçekleşebilir.