Uluslararası piyasalarda yaşanan durgunluk, resesyon riski devamlılığını koruyor. Bazı piyasalar, ABD ve Almanya gibi büyük ekonomiler için resesyonun başladığına dair görüş bildiriyorlar. Yılbaşından b u yana salgın sonrasının olumsuz ekonomik etkileri, dünyanın en güçlü ekonomilerini sarsmaya başladı. Öncelikle döviz kurlarının düşüşü ve zayıflamasıyla kendisini gösteren ekonomik olumsuzluklar, ABD ve İngiltere başta olmak üzere, enflasyonun yükselmesine neden oldu.

Üzerine Rusya’ ya konulan ambargoların etkisiyle, tüm Avrupa’ da ekonomik olumsuzluklar kendisini göstermeye başladı. Dolar ve Euro paritesi, ilk defa dolar lehine oldu ve Euro ilk defa doların altına düştü. Yaşanan tüm bu ekonomik sorunlar için ABD ve FED tarafından alınan önlemler, faiz artışlarıyla gerçekleşiyor. Bu durum doların olması gerekenden daha güçlü hale gelmesine neden olurken, özellikle Rusya ambargolarının etkisini henüz hissetmeye başlayan EURO, dolar karşısında direnemiyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Dolarda Son Durum Ne?

Ülkemizde geçirdiğimiz bayram tatili nedeniyle, dolar ve altın fiyatlarındaki hareketlilikte de durgunluk yaşanıyor. Buna karşın dolar tatil öncesinde başladığı yükselmeyi sürdürüyor. Yine de önceki seviyelerinin altında kalan dolar, şu anda 17,40 seviyesinden işlem görüyor. Özellikle tatil dönüşünde ve Temmuz ayı bitmeden önce yapılacak çeşitli zamlar, doların fiyatının yükselmesinde etki gösterecek olarak tahmin ediliyor. Doların Eylül ayına kadar 20 ile 23 lira arasında olmasını bekleyen çok büyük bir ekonomist kesimi bulunuyor. Buna karşın, dolara yatırım yapılması konusunda uyarılar birbirini takip ediyor. Dolardaki artışı engelleyebilecek olağanüstü bir olayla karşılaşılması riski sürekli devam ediyor. Ani bir düşüşün kaydedilmesi de, olasılıklar arasında yer alıyor.

Altında Son Durum Ne?

Doların bir anlamda suni ve öngörülemeyen hareketliliği, en çok altın fiyatlarına etki ediyor. Doların gücünün artmasına paralel bir şekilde sürekli olarak baskılanan altın fiyatları, bu durumu yaşamaya devam ediyor. Buna karşın ekonomide ki olağanüstü süreç, altın fiyatlarının olması gerekenden çok daha aşağıda olmasına neden oluyor. Şu anda 1.700 dolara kadar düşmüş olan Ons altın fiyatı da bunun kanıtı olarak görülüyor. Ağız birliği etmişçesine hemen tüm tahminciler, doların biraz güç kaybetmesi halinde bile, altının rekor bir yükseliş gösterebileceği yönünde fikir ileri sürüyorlar.