Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Uluslararası ekonomi ve piyasalarda yaşanan olumsuz tablo, geçen yıldan beri yatırımcıların güvenli yatırım araçlarına yönelmesine neden olmuştu. Petrol fiyatlarındaki artış, uluslararası siyasi ve ekonomik krizler ve yanı sıra döviz kurlarındaki dengesizlik altın fiyatlarında tarihi artışları getirmişti. Ancak 2022’nin ikinci yarısı itibariyle altın piyasasında da dalgalı seyir izleniyor. Tüm bu gelişmeler ışığında uzmanlardan Altın ve Dolar tahminleri geldi. İşte 2022’nin son çeyreğinde altın ve Dolar’daki beklentiler!

Altın Fiyatlarında Dalgalı Seyir Devam Ediyor

Altın piyasaları son dönemde hareketli seyrine devam ediyor. 2022’nin ilk 6 aylık periyodunda özellikle uluslararası mecrada Ons altın fiyatı 1.900 Dolar taban limiti sınırlamalarını içeriyordu. Ancak Temmuz ayı itibariyle Ons altın fiyatı önce 1.800 Dolar ve daha sonra 1.700 Dolar seviyesinde alt limite indi. Bu şekilde Ons altın fiyatlarında alt sınır 1.700 Dolar seviyesinde bulunuyor.

Ons altın fiyatlarındaki bu dengesiz hareketlilik özellikle Amerika Merkez Bankası(FED) tarafından Dolar’ın güçlendirilmesine yönelik hamlelerden olumsuz şekilde etkileniyor. Bu durum altın fiyatlarını uluslararası piyasalarda düşürüyor. Son dönemde gram altın fiyatları ise 983 TL ile 984 TL arasında değişiklik gösteriyor. Çeyrek altın fiyatı ise 1.653 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Cumhuriyet altını fiyatları ise geçen haftanın son işlem gününde 6.591 TL seviyesinde işlem görüyordu. Yeni hafta ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketin gerçekleşeceği yönünde beklentiler bulunuyor. Özellikle Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı ve yanı sıra hafta içi gerçekleştirilecek BM Liderler Toplantısı ile birlikte altın fiyatlarında yine ciddi bir hareketliliğin oluşacağı yönünde beklentiler mevcut.

Dolar’da Yükseliş Beklentisi

Dolar/TL paritesi de 2022’de yükseliş trendini tüm hızıyla devam ettiriyor. Özellikle Merkez Bankası tarafından faiz yükseltme kararının gerçekleşmemesi ve hatta son karar ile birlikte faiz indirimi gelmişti. Yaşanan bu gelişmeler Dolar’ın TL karşısında ciddi bir değer artışı yaşamasına neden olmuştu. Dolar’da yaşanan yükselişi önlemek isteyen Merkez Bankası tarafından önemli müdahaleler gerçekleştirilmişti. Ancak Dolar/TL paritesindeki seviye tüm müdahalelere rağmen 18 TL sınırını aşmıştı. Dolar için 2022 yılı sonu tahminleri 20 TL’nin üstünde görülüyor. Nitekim hükümetin 2023 ekonomi politikalarında da Dolar’ın işlem seviyesinin 21.5 TL düzeyinde olduğu görülmüştü.