Uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar olumsuz etkiler oluşturmaya devam ediyor. Özellikle küresel piyasalardaki dalgalanmaların etkisi ile dün yükseliş ile günü sonlandıran gram altın için yeni günde beklenmeyen sonuçları ortaya çıkarttı. Gram altın fiyatları yeni güne minimal seviyede de olsa bir düşüş ile başlayarak, piyasalarda şaşkınlığa neden oldu. Uzmanlar endişeye gerek olmadığı değerlendirmelerini yapsa da yatırımcılar altın piyasalarını mercek altına aldı.

Gram Altın Yükselişi Dikkat Çekiyor

Son dönemde gram altın fiyatları yaşadığı yükseliş ile birlikte güvenli yatırım arayışında olan yatırımcıların ilk tercihi haline geldi. Gram altın fiyatları ile ilgili son dönem oldukça dalgalanmalı seyretmeye devam ediyor. 12 Ağustos’ta gram altın fiyatları en yüksek 1.036 TL seviyesinden işlem görmüştü. Gram altın fiyatları bugüne ise 1.033 TL seviyesinden işlem görerek başlamıştı.

Erken saatlerde 1.034 TL seviyesinde işlem gören gram altın fiyatları 13 Ağustos gün boyunca oldukça dalgalı bir seyir gerçekleştirdi. Öyle ki piyasaların kapalı olduğu Cumartesi günü 14:40’da gram altın fiyatları 1032 TL seviyesine kadar gerileme kaydetmişti. Ancak bu saatten itibaren ciddi bir yükseliş ivmesi yakaladı ve şu anda piyasa 1049 TL seviyesinden işlem görerek devam ediyor. Gram altın alış fiyatı ise 1.042 TL olarak işlem görmektedir.

Altın Piyasaları Çok Hareketli

Son yıllarda uluslararası piyasalarda yaşanan krizler, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş ve ekonomi savaşları ile birlikte enflasyon yükselmeye devam ediyor. Gelişmiş ülkelerde dahi enflasyonun hızla yükselmeye devam ediyor olması Euro’da bile değer kayıplarına neden oluyor. Durum böyle olunca altın fiyatları bir nevi savaş ekonomisi gölgesiyle yatırımcıların güvenli limanı haline dönüştü. Bu durum uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında önlenemez bir yükselişe neden olmuştu.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Ancak 2022 yılının ilk 6 aylık periyodunda altın fiyatları ciddi dalgalanmalar yaşadı. Buna karşın uzmanlar özellikle 2023’ün bahar aylarına doğru altının tarihi rekorlarını kıracağını belirtiyor. 13 Ağustos itibariyle altın fiyatları ise şu şekilde oldu; ons altın 1.802.74 Dolar, çeyrek altın 1.699 TL, Cumhuriyet altını 6.766.78 TL, yarım altın 3.398 TL ve ziynet altın 6.776 TL.