Ülkemizdeki enflasyon uzun zamandır vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. 2019 yılının sonunda patlat veren ve yaklaşık 2 yıl boyunca tüm dünyayı esir alan Koronavirüs pandemisiyle birlikte; market fiyatlarından, ev kiralarına kadar aklına gelebilecek hemen hemen her şeyin fiyatı ikiye, hatta üçe dörde katlandı! Şimdilerde 2022'yi bitireceğiz ancak enflasyon hızla artmaya devam ediyor ve duracak gibi de gözükmüyor. Hal böyle olunca belediyeler, dar gelirli vatandaşların yanında olmaya ve yükünü hafifletmeye çalışıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de, vatandaşlarına her daim kolaylık sağlayan belediyeler arasında yer alıyor. Mansur Yavaş'ın izlediği politika tüm Türkiye'de büyük ses getiriyor. Ülkemizde hızla zamlanan hizmetlerden biri de elektrik, doğalgaz ve su faturaları! Ülkemizin birçok yerinde arka arkaya zamlar gelmeye devam ederken; Ankara Büyükşehir Belediyesi, suya yüzde 50 indirim yaptığını duyurdu ancak bu indiirmin ardından, vatandaşlara sunulan et desteğinin rafa kaldırıldığını haberi herkesi üzdü.

Ankara'da Kırmızı Et Desteği Rafa Kaldırıldı!

ASKİ'nin indirimle beraber elde edeceği gelirin elektrik faturalarını dahi karşılamayacağı dün gündem olmuştu. ASKİ'nin iflas etmemesi için belediye vatandaşlara sunduğu desteği geri çekmek zorunda kaldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara durumun açıklandığı bir mesaj gönderildi. Belediyenin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

"Ankara’da suyun maliyeti 24 TL iken fiyatı ise 13 TL, yani maliyetinin yarısıydı. Sosyal yardım alan vatandaşlarımıza ise 10 tona kadar tonu 1 TL’den veriliyordu. ABB Meclisi'nde; hiç durmadan artan elektrik, doğal gaz, mazot ve diğer giderlere rağmen zaten ucuza satılan suyun ücretine AK Partili üyelerin verdiği kanun dışı önergeyle yüzde 50 indirim kararı alındı.

Bu kararla ASKİ iflas bayrağını çekmiştir. Su hayati öneme sahiptir. ASKİ'nin geliri sadece elektrik giderini bile karşılayamayacaktır. Ankara'nın susuz kalmaması için Belediye bütçesinden ASKİ'ye para aktarmak zorunda kalacağız. Bu nedenle Türkiye'de ilk kez yapılan ve her ay düzenli olarak ödenen et desteğini ertelemek zorunda kaldık. Bu kanun dışı kararı mahkemenin iptal etmesi durumunda desteklerimiz devam edecektir. Saygılarımızla."