Türkiye’nin en büyük 3 kentinde büyükşehir belediyeleri tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik destek sunulmaya devam ediliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak sosyal belediyecilik kapsamında destek ödemeleri gerçekleştiriyor. Büyükşehir belediyelerinin sosyal yardımları ayni veya nakdi olarak yapılıyor. İşte 2022 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir’de büyükşehir belediyeleri tarafından yapılan sosyal yardımlar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Dünyanın en köklü ve en önemli şehri İstanbul’da büyükşehir belediyesi pek çok ülkeden büyük olan ekonomisiyle dikkat çekiyor. Yaklaşık 20 Milyon kişinin yaşadığı koca şehirde ihtiyaç sahibi vatandaşlarda unutulmuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), 2022 yılında yüksek enflasyonla yaşanan hayat pahalılığı karşısında ihtiyaç sahibi vatandaşların mağdur olmamasını sağlıyor. Bu kapsamda İBB tarafından kent genelindeki ihtiyaç sahiplerine yönelik ayni ve nakdi yardımlar yapılıyor. İBB sosyal yardım programları kapsamında gıda yardımları, yakacak yardımları, bebek ve çocuk yardımları bulunuyor. Ayrıca öğrencilere yönelik olarak desteklerde sunan İBB’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara kira yardımı da bulunuyor.

İBB tarafından gerçekleştirilen sosyal yardımları Halk Süt, Halk Ekmek, Halk Bakkal, Askıda Fatura, İstanbul Kart şeklinde gerçekleştiriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

İzmir’de büyükşehir belediyesi tarafından sosyal belediyecilik ilkelerine uygun olarak kent genelindeki ihtiyaç sahibi hanelere yardımlar yapılıyor. Ayni ve nakdi olarak yapılan yardımlar için büyükşehir belediyesi tarafından devasa bir bütçe ayrılıyor. Bu kapsamda eşya yardımı, süt yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı gibi ayni yardımların yanı sıra nakdi bayram ödemesi, üniversite destek ödemesi, doğal afet nakdi yardımı gibi çok sayıda sosyal yardım uygulaması bulunuyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından da önemli sosyal yardımlar yapılıyor. Büyükşehir belediyesi bütçesi tarafından karşılanan bu sosyal yardımlarda gıda yardımı, temizlik malzemesi yardımı, yakacak yardımı, giyecek ve eşya yardımı, süt yardımı gibi ayni yardımlar bulunuyor. Ayrıca Kış Destek Paketi, doğalgaz yardımı, elver kampanyası gibi nakdi yardımlarda gerçekleştirilmektedir.Vatandaşlar büyükşehir belediyelerinin sosyal yardım müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunarak, bu desteklerden yararlanabilme imkanına sahip olabiliyor.