Ülkemizde sosyal devlet ilkeleri gereğince hak sahipleri için sosyal güvence ve sosyal destek uygulamaları devlet kurumları aracılığıyla gerçekleştirilir. Türkiye’de bir emeklinin vefatı durumunda hak sahiplerinin mağduriyetine karşı uygulamada olan çeşitli yaptırımlar bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu vefat eden emeklinin maaşını hak sahibi olan eş ve çocuklarına belirli kriterler çerçevesinde vermektedir. İşte SGK dul ve yetim aylığı olarak isimlendirilen bu destek ödemesinin ayrıntıları!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

SGK Dul ve Yetim Aylığı Nedir?

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından tüm sigorta, emeklilik ve aylık düzenlemeleri kanunlara uygun olarak düzenlemekte ve icra edilmektedir. Bu çerçevede SGK dul ve yetim aylığı desteği de verilmektedir. SGK dul ve yetim maaşı olarak isimlendirilen bu SGK ödemesi, SGK’dan emekli olan kişinin vefatı durumunda maaşının belirli oranlarda olacak şekilde eşine veya çocuklarına bağlanması şeklinde yapılan bir destektir.

SGK Dul ve Yetim Aylığını Kimler Alabilir?

SGK dul ve yetim aylığı veya diğer adıyla ölüm aylığı için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirli şartlar belirlenmiştir. Bu şartlar nezdinde ölüm aylığı vefat eden sigortalının eşine, çocuklarına veya anne ve babasına bağlanmaktadır.

SGK, 18 yaşını doldurmuş erkek çocuklarına, evlenen ya da sigortalı olarak çalışmaya başlayan eşe veya kız çocuklarına SGK dul ve yetim aylığı bağlamıyor veya mevcut olan hakkı kesintiye uğratıyor. Evlenen veya çalışmaya başlayan eş ve kız çocukları için bu hak daimidir. Olası boşanma veya işten ayrılış halinde SGK’ ya yeniden başvuruda bulunarak dul ve yetim aylığı bağlanmasını sağlayabilir.

Dul ve Yetim Aylığı Bağlanması Koşulları

Emeklinin eşine dul maaşı bağlanabilmesi için vefatı döneminde resmi olarak evliliklerinin belgelenebiliyor olması gerekmektedir. Bu durumda sigortalının dul eşine maaşının %50’si bağlanır. Aylık bağlanan çocuğu olmayan dul eşler için ise maaşın %75’i oranında aylık bağlanmaktadır.
Çocuklar için yükseköğrenim gören erkek çocukları için 25 yaş, lise düzeyi eğitim gören erkek çocukları için 18 yaşa kadar yetim aylığı bağlanır. Kız çocukları için ise evli olmamaları veya sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmaları şartıyla yetim aylığı bağlanmaktadır.