Okullarda yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte, konuyu haber olarak aktarmak isteyen tüm kuruluşların, haberi daha ilginç hale getirme çalışmalarına da yeniden maruz kaldık. Bu durumun en net örneklerinden birini teşkil eden bir habercilik örneği, kasaptan çıkan bir çocuğa uzatılan mikrofona çocuğun “ annem karne hediyesi olarak et aldı “ demesi oldu. Bu sözler elbette özellikle sosyal medya da geniş yankı buldu. Oluşan bu tepkiye siyasetin karıştırılmasıyla birlikte, olay tamamen farklı bir boyuta taşındı.

Olayın sonradan farklı yönleri olduğu anlaşılsa dahi, her şeyin siyasete ve habercilere malzeme olması kuralı bu olayda da işlemiş oldu. Atalarımızın “ çamur at izi kalsın “ sözünde de anlatıldığı gibi, çok basit bir olay ülke gündemini hem de çok gereksiz bir şekilde meşgul etmeye devam ediyor.

Et ve Süt Kurumu Karkas Et Satışı Yapacağını Duyurdu

Et fiyatlarında yaşanan yükselme, zaten yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle infial yaşanan bir dönemde, iktidarın ekonomi politikasını eleştirmek için de önemli bir konu durumunda. Hayvancılık konusunda yanlış politikaların izlenmesi ve daha birçok başka sorun nedeniyle, et fiyatlarında yakın zamanda ciddi bir kriz oluşması bekleniyor. Tam bu sırada bir çocuğun “ Annem karne hediyesi olarak et aldı “ cümlesini sarf etmesiyse ortalığın toz duman olmasına yetti de arttı bile.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Habertürk TV yayınında "Karne hediyesi kasap abisinden 3 kalem pirzola" diyerek eti çocuğa uzatan kasap ise daha sonra olayı reddedip “ Aile kasap dükkanıma yakın bir evde oturur. Evleri arabaları var muhtaç insanlar değiller ” dedi. Anne de durumu yalanladı.

Tartışmaya Konu Yayın Sonrası Habertürk’ te Bir Açıklama Yaptı

Olayın böylesine büyümesi üzerine, Habertürk bir açıklama yayınladı. Açıklama da; “ Habertürk TV, 21 Ocak günü yayınlanan ve sosyal medyada çeşitli yönlerden tartışma konusu olan et fiyatlarına Et Süt Kurumu’nun (ESK) ithal et yoluyla fiyat müdahalesi haberinde kullanılan bir görüntü ve konuşmayla ilgili olarak haberde konuşan çocuğun ailesinin haberle ve muhabirimizle ilgili iddiaları Habertürk TV yönetimince değerlendirilmiş ve haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Doğru ve dürüst habercilik yapmak Habertürk açısından vazgeçilmez bir yayın ilkesidir. Bu ilke ışığında inceleme sonucunu kamuoyuna duyduğumuz sorumluluk ve saygı gereğince kısa sürede paylaşacağız.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz. “ denildi.