Devlet, o kişilere maaş desteği sunuyor. Sosyal devlet ilkesi gereğince her ay o kişiler başvuruda bulundukları takdirde en düşük 2.500 TL maaş alma hakkına sahip olabiliyor. Peki kimler devletten maaş desteği alabiliyor? Detaylar haberimizde!

SGK Yetim ve Dul Maaşı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), emeklilik hakkını kazanan tüm emeklilerin, kazanılan hak kaybına sebebiyet vermemesi amacıyla ölümü sonrasında emekli maaşının hak sahiplerine verilmesini sağlıyor. SGK tarafından belirlenen şartlara uygun olan kişiler, vefat eden emekli yakınlarından yetim veya dul maaşı almaya hak kazanıyor.

SGK dul ve yetim maaşı/aylığı, SGK emeklilik şartlarını yerine getiren ve emekliliğini aldıktan sonra vefat eden kişilerin hak sahibi olan eşlerine veya çocuklarına bağlanan maaştır. SGK dul ve yetim maaşı sadece bir kişiye bağlanmaktadır. Bununla birlikte SGK yetim ve dul maaşı, vefat eden emeklinin eş ve çocukları arasında belirli oranlarda pay ediliyor.

SGK Yetim ve Dul Maaşı Şartları Nelerdir?

SGK’nın yetim ve dul maaşı hakkından yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Öncelikli olarak vefat eden kişinin SGK’dan emekli olmuş olması gerekiyor. Emeklinin vefatı halinde varsa eşi ve çocukları yetim ve dul aylığı alabilmeye hak kazanıyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Eğer vefat eden emeklinin çocuğu bulunmuyor ve hayatta sadece eşi bulunuyor ise eşine dul aylığı bağlanır. Bu kapsamda dul aylığı, emeklinin aldığı emekli maaşının %75’i oranında aylık alabiliyor. Ancak eş çalışıyor ise maaşın %50’si oranındaki kısmi dul aylığı olarak alabiliyor.

Eğer vefat eden emeklinin eşi hayatta ve çocukları bulunuyor ise o halde emekli maaşının %60’ı dul aylığı olarak eşe, %30 oranındaki kısmı ise yetim aylığı olarak çocuklara bağlanıyor.

SGK, erkek çocukları için yetim aylığı bağlanmasını ise özel şartlarla uygulamaktadır. Buna göre vefat eden emeklinin hayatta erkek çocuğu bulunuyor ise yetim aylığı en fazla 18 yaşına kadar bağlanabilmektedir. Eğer erkek çocuk lisans eğitimi alıyor ise bu süre 25 yaşa kadar uzatılabilmektedir. Bununla birlikte kız çocukları ömür boyu yetim aylığı alabiliyor. Ancak sigortalı olarak bir yerde çalışmaya başlaması veya evlenmesi durumunda ise yetim aylığı kesilir. Eşlerinde ikinci bir evlilik yapmaları halinde dul aylığı kesilir.