Yetim ve Dul Aylığı, sosyal devlet ilkesi kapsamında, SGK tarafından sunulan bir aylıktır. SGK’ dan emekliliği bulunan hak sahipleri, vefat ettiklerinde, aylıklarının belirli oranı, eşleri ve çocuklarına da verilmeye devam ediliyor. Eşlere verilmeye devam edilen emekli aylığına Dul Aylığı, çocuklara verilmeye devam edilen emekli aylığınaysa Dul Aylığı isimleri veriliyor.

Dul Aylığı Nedir? Kimler Alabilir?

Evli olan eşlerden birinin vefat etmesi halinde, kendisi emekli değilse, eşinin aylığını belli bir oranla almaya devam ediyor. Eşin vefatı nedeniyle hayatta kalan eşe bağlanan aylığa Dul aylığı adı veriliyor. Kendisi sigortalı olmayan, ancak sigortalı olan eşi vefat eden her eş dul aylığını alabiliyor. Kendisi Emekli Sandığı emeklisiyken, SGK emeklisi olan eşini kaybeden biri de dul aylığı olarak eşinin aylığının % 50’ sini alabiliyor. Kocasını kaybeden bir emekli sandığı emeklisi, kocasının SSK’ dan emekli olması halinde, onun aylığının yarısını almaya devam ederken, Bağ-Kur’ dan emekli olmuş ve vefat etmiş olan babasının emekli aylığını da belirli bir oranda alarak, 3 ayrı emekli aylığı alabiliyor.

Yetim Aylığı Nedir Kimler Alabilir?

SGK emeklisinin aylığı vefat ettiğinde, 25 yaşına kadar erkek çocuklarına ve yaş sınırı olmaksızın kız çocuklarına verilmeye devam ediliyor. Çocuklar aylığı belli bir oranla alıyor ve birden fazla çocuk aylığı almaya hak kazandıysa, oran düşürülerek veriliyor. Tek çocuk aylığı almaya devam ediyorsa, normal emekli aylığının % 60’ ı çocuğa ödeniyor.

Erkek çocuklar, öğrenim hayatına devam ederken destek olabilmesi amacıyla 25 yaşına kadar bu emekli aylığını almaya hak kazanıyor. Kız çocuklarıysa, herhangi bir sigortalı işte çalışmaya başlayıncaya veya evleninceye kadar aylığı almaya devam edebiliyor. İşten ayrıldığında veya boşandığında da, aylığı yeniden bağlatma hakları bulunuyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Emekli Sandığı mensubu emekli anne veya babadan ve yanı sıra SSK veya Bağ-Kur’ dan emekli anne veya babadan 2 ayrı aylık alınması da kız çocukları için mümkün oluyor. Kız çocukları hem anneden, hem de babadan olmak üzere 2 ayrı emekli aylığı, eşleri vefat ederse 3 ayrı emekli aylığını belirli oranlarla almaya devam edebiliyor.