Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), başvuruda bulunan o kişilere maaş bağlıyor. SGK, emeklilerin kazandıkları hakların vefatlarından sonra geride kalan hak sahiplerine aktarılmasını sağlıyor. Böylelikle emekli eşi, anne veya babası vefat edenler SGK’dan yetim ve dul maaşı alabiliyor. Peki SGK yetim ve dul maaşını kimler alabilir? SGK yetim ve dul maaşı şartları neler?

SGK Yetim ve Dul Maaşı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik sistemi kapsamında emeklilik şartlarını yerine getiren ve emekli olan vatandaşlar, emekli olduktan sonra vefat etmeleri durumunda kazandıkları haklar kaybolmuyor. Kazanılmış bir hakkın kaybedilmesinin önüne geçebilmek maksadıyla SGK tarafından vefat eden emeklilerin geride kalan hak sahiplerine haklarının aktarımını sağlıyor. Bu çerçevede de vefat eden emeklilerin maaşları da geride kalan hak sahiplerine aktarılmaktadır. SGK yetim ve dul maaşı, emekli olan eşi, annesi veya babası vefat eden kişiler yararlanabilmektedir.

SGK dul maaşı eşi emekli olduktan sonra vefat eden kişiler, eşinden dul aylığı alabilmeye hak kazanabilmektedir. Emekli eşi vefat eden kişiler, SGK’ya başvuruda bulunarak dul aylığı alabilmektedir. Eşler vefat eden eşinin emekli maaşının belirli bir oranını alabilmektedir. Vefat eden emeklinin maaşı eşi bulunmuyor ise çocuklarına verilir. Bu durumda da söz konusu maaş yetim aylığı olarak isimlendirilir. Aynı şekilde emekli maaşının belirli oranı üzerinden yetim aylığı alınır.

SGK Yetim ve Dul Maaşı Şartları Neler?

SGK tarafından emeklinin vefatı halinde geride kalan eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır. Dul aylığı alabilmek için kişinin yeniden evlenmemiş olması ve emeklinin vefatı sırasında yasal evlilik bağına sahip olması şartı aranmaktadır. Dul aylığı alacak kişinin SGK’dan farklı bir aylık alıyor olması herhangi bir teşkil etmez.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

SGK yetim aylığı şartları ise daha kapsamlıdır. Buna göre yetim aylığını hem kız çocukları hem erkek çocukları alabilmektedir. Ancak erkek çocukları 18 yaşına kadar bu haktan yararlanabilmektedir. Eğer eğitimini lisans seviyesinde sürdürüyor ise bu süre 25 yaşa kadar çıkartılabilmektedir. Bu yaştan itibaren erkek çocukları yetim maaşı alamıyor. Kız çocukları ise evlilik veya sigortalı olarak çalışmadığı müddetçe yetim aylığı alabiliyor. Hatta evlendikten sonra boşanması durumunda SGK’ya başvuruda bulunarak yetim aylığının yeniden bağlanmasını da sağlayabiliyor.