Ülkemizin turizm cenneti olan Antalya, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayarak ülkemizin en yoğun turist geliri elde eden şehirlerinin başında yer alıyor. Ancak maalesef özellikle yabancı turistlerin suistimale uğratılması gibi durumlarla hala daha karşı karşıya kalabiliyoruz. Buna ilişkin bir olumsuz örnek de yine Antalya ilinin Demre ilçesinden geldi. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Demre ilçesinde bulunan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nin yanında bir simitçinin yerli ve yabancı turistlere farklı bir fiyat tarifesi uyguladığı ortaya çıktı. Hatta bununla da yetinmeyen simitçinin, yabancı turistlerin yanında yerli turistlere simit yok diyerek simit satmadığı da öğrenilen bilgiler arasında. İşte yaptığı bu yanlış uygulama nedeniyle para cezası alan simitçinin yerli turiste söyledikleri ve detaylar!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

"Turistin Yanında Yok Derim"

Antalya'nın Demre ilçesinde bulunan Aziz Nikolas Anıt Müzesi'nin yanında simit satan bir simitçinin yabancı turistlerin yanında yerli turistlere simit satmadığı ve yabancı turistlere de simidi daha pahalıya sattığı öğrenildi. Antalya'da yaşayan yaşayan M.Ö. ve eşi H.Ö. tatil için Demre ilçesine geldiklerinde Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'ni ziyaret etmek istedikleri bir anda, müzenin yanındaki seyyar simitçiden simit almak istediler. Ancak simitçi M.Ö.'ye simit satmak istemedi ve bu tutumunda ısrarcı olarak M.Ö.'ye; 'Turistin yanında sana simit satamam. Turiste 20 liradan simit satıyorum. Sana 7,5 liraya verdiğimi görürse adam ne der? Simit veririm ağabey, neden vermeyeyim fakat ağabey turistin yanında 'Yok' derim. Simidi 20 liraya satıyorum. Sana orada veremem' ifadelerini kullandı.

Yabancıya 1 Euro

M.Ö. ile tartışırken bu esnada simidin fiyatını soran turiste simidin, '1 euro' olduğunu söyleyen simitçinin bu anları o sırada kameraya alındı. Kamera görüntülerinin incelenmesinin ardından Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, derhal harekete geçerek ilçesinde yaşanan bu olayla ilgili kamuoyuna bir açıklama yaptı. Kocakaya açıklamasında; 'Demre Belediyesi zabıta ekiplerince bahsi geçen kişinin B.M. isimli şahıs olduğu öğrenildi. B.M.'ye 'seyyar satıcılık yapmaktan, ekmek ve simit gibi gramaj ve fiyatı ilgili kurumca belirlenen azami satış fiyatına uymamaktan' toplam 1162 lira idari para cezası uygulandı ve ayrıca faaliyetlerinden menedildi.' dedi. Sonuç olarak yerli turiste simit satmamanın ve yabancı turiste fahiş fiyattan satmanın faturası simitçi için oldukça ağır oldu.