Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sürekli olarak açılan yeni yolların yapılması, geçiş ücretleri konusunda hayli şikayet olsa da devam ediyor. Şikayetlere rağmen, KGM tarafından işletilen hemen tüm gişelerde rekorlar kırılmaya da devam ediliyor. Bununla birlikte KGM tarafından en büyük sorunlardan biri kaçak geçişler olarak ifade ediliyor. Kaçak geçişler, kameralar ve akıllı şehir sistemleriyle süratle fark ediliyor ve gereken işlemler yapılıyor olsa da, kaçak geçişlerin önü bir türlü alınamıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bu çerçevede yapılan yeni düzenlemeyle, kaçak geçiş yapanlar süratle tespit edilecek ve geçiş ücreti eğer 15 gün içerisinde yatırılırsa herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak. 15 ile 45 gün arasında geçiş ücreti ödemesini yapanlar faizli bir şekilde ödeme yapacak. Ancak 45 gün boyunca geçiş ücretini ödemeyen sürücüler, ücreti dört kat fazla şekilde ödeyecek.

Kaçak Geçişler Artık 4 Kat Farklı Şekilde Ödenecek

İlgili düzenlemenin yapılmasının ardından, karar Resmi Gazete’ de yayınlanarak işleme girdi. Karar göre kaçak geçişler için uygulanan faizli ve cezai ödeme uygulamalarıyla birlikte, kaçak geçişler için sürücüye verilen süreler de değişiklikler yapıldı.

Kaçak Geçiş Yapan Sürücüler ilk 15 Günde Ödeme Yaparsa Sadece Geçiş Ücretini Ödeyecek
Alınan yeni karar ve yapılan düzenlemeye göre, KGM tarafından işletilen karayollarından kaçak geçiş yapan sürücüler, geçiş ücretini 15 gün içerisinde ödediğinde sadece geçiş ücretini ödeyecek. 15 gün ile 45 gün arasında öderse, geçiş ücreti 2 katı olarak ödenecek. Ödemeyi 45 gün içerisinde yapmamış olan sürücüler bundan sonra 4 katı farklı bir şekilde ödeyecekler.

Kaçak geçişler sonrasında sürücüler kamera ve akıllı sistemlerle kolayca tespit ediliyor. Eğer KGM gişelerinden geçerek unuttuysanız, mutlaka en kısa süre içerisinde kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer 15 günlük ilk süreyi geçirirseniz, 2 katı olarak ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer 45 günlük süreyi doldurduysanız geçiş ücretinin dört katını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Temmuz ayı başından itibaren yeni düzenleme uygulanıyor. Dolayısıyla bayram tatili sırasında herhangi bir kaçak geçiş yapıp yapmadığınızı kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Genellikle yapılan bazı geçişler unutuluyor.