ÖTV listesinin düzenlenmesi üzerine

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

Yeni yapılan ÖTV düzenlemesi araç almayı planlayanlar için büyük bir sürpriz ve sevindirici bir gelişme oldu. Bu nedenle vatandaşlar yoğun bir şekilde ÖTV indirimine giren araçları araştırıyorlar.

Ön Siparişler Başladı

araba

Araç almayı planlayan tüketicilerin son yapılan gözü ÖTV düzenlemelerinde. Yeni alınan ÖTV kararlarının ardından otomobil bayilerinde bulunan araçlar neredeyse birkaç gün içerisinde tükenmiş durumda. Araç almak isteyenler ise ÖTV indirimlerinden yararlanabilmek için daha şimdiden ön sipariş vermeye başladılar.

Büyük Avantaj Sağladı

araba 1

Cumhurbaşkanlığının almış olduğu karar ile Resmi Gazete’de yayınlanan ÖTV düzenlemesi araç almayı planlayan birçok kişinin merakla beklediği bir haber. Düzenleme sonrasında, yüzde 45 ÖTV oranı için temel alın matrah eşiği 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseltildi. Buna ilaveten 1800 cc’yi geçmeyen hibrit motorlu araçlarda % 45 ÖTV için temel alınan ÖTV matrah eşiği 85 bin liradan 114 bin liraya çıkarken, % 50 ÖTV için esas alınan matrah eşiği 135 bin TL’den 170 bin TL’ye yükseltildi. Yeni yapılan ÖTV matrah düzenlemesi sayesinde birçok araç da ÖTV indirimli araç listesine girmiş oldu. Bu düzenleme sonrasında 50 bin TL’yi geçen indirimler söz konusu oldu. Fakat bazı araçlarda ise fiyat düşüşü sınırlı kaldı. Örneğin Fiat’ın 500 Cross Plus 1.4 Fire 95 HP MT modelinde ÖTV düzenlemesi öncesi fiyat 278 bin 900 TL iken, ÖTV indirimi sonrası 232 bin 417 bin TL oldu. Böylelikle bu örnekteki araçta tüketicilere 46 bin 483 TL2lik avantaj sunulmuş oldu.