Araç alım satımlarında dolandırıcılık son zamanlarda bir hayli arttı. Aracını satıp nakite dönüştürmek isterken, parasını alamadığı gibi elindeki araçtan olanların sayısı da bir hayli fazla. Araç alım satımında dolandırılma riskini sıfıra indirecek hamle ise Ziraat Bankası'ndan geldi. İşte o uygulamanın detayları...

Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

ziraat bankası güvenli ödeme sistemi

Güvenli Ödeme Sistemi, ikinci el araç (motorlu kara taşıtı) alım satımında, aracın mülkiyeti ve satış bedelinin güvenli bir şekilde eş zamanlı olarak el değiştirmesi için Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile entegre olarak çalışan, Ziraat Bankası'na ait bir sistemdir. Bu sistem, Ziraat Bankası şubeleri, Ziraat Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden kullanıcıların hizmetine sunulur.

Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

güvenli ödeme

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Öncelikle satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi'nde bir başvuru oluşturur. Bu işlem  7/24 İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil veya mesai saatleri içerisinde Ziraat bankası şubelerinden gerçekleştirilebilir. Satıcı bu kaydı oluştururken bilgiler arasında alıcı cep telefonu numarasını da beyan eder. Böylece alıcıya bir referans kodu gider. Alıcı bu kodu kullanarak kaydını oluşturur ve işlemi onaylar. Böylece alıcının hesabındaki ilgili tutar, araç satış bedeli olarak Ziraat Bankası'nda güvence altına alınır. Daha sonra taraflar birlikte notere gider ve devir tescil işlemlerini tamamlar. Noterde işlemler tamamlandığında, Ziraat Bankası'nda güvence altına alınan araç satış bedeli, otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır ve taraflar SMS yoluyla bilgilendirilir.

İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil Üzerinden Güvenli Ödeme Sisteminde Nasıl Başvuru oluşturulur?

2-el-arac-alis-satis-1

Satıcı kaydı yapmak için; araç sahibi internet bankacılığı veya mobil uygulamaya giriş yaparak Ödemeler> İkinci El Araç/Satış > Satıcı İşlemleri basamaklarını izleyerek istenen bilgileri doldurur. Satıcı kaydı tamamlandıktan sonra alıcı ve satıcıya SMS yoluyla işlem referansı bildirilir.

2-el-arac-alis-satis-3

Alıcı kaydı yapmak için; aracı alacak kişi, internet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden uygulamaya giriş yaparak Ödemeler> İkinci El Araç/Satış > Alıcı İşlemleri basamaklarını izleyerek gerekli bilgileri beyan eder. Alıcı kaydının tamamlanmasının ardından alıcı ve satıcıya, araç bedelinin bankanın güvencesi altına alındığına ve devir işlemleri için notere gidilmesi gerektiğine dair bir SMS gönderilir.

Şubelerden Güvenli Ödeme Sisteminde Nasıl Başvuru oluşturulur?

ziraat bankası

Araç sahibi/ Araç sahibi adına işlem yapmaya yetkili kişi ve Alıcı/ aıcı adına işlem yapmaya yetkili kişi herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvurarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirler. Her iki kaydın sonunda da taraflar tıpkı internet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden yapılan başvurularda olduğu gibi, SMS ile bilgilendirilir.

 Bu işlem şubeden yapıldığı taktirde banka tarafından, araç satış bedelinden tahsil edilmek suretiyle 20 TL ücret alınır. Bu ücretin 10 TL'si şlem katılım payı adı altında Türkiye Noterler Birliği’ne aktarılır. Kayıt işlemleri Ziraat bankası şubelerinden mesai saatleri içerisinde, internet bankacılığı ve Ziraat mobil üzerinden ise 7/24 gerçekleştirilebilir.