Ülkemizde engelli kişiler için sağlanan çeşitli avantajlardan biri de sıfır araç alımlarında uygulanan ÖTV indirimidir. Engelli vatandaşların, engelleri nedeniyle otomobile daha fazla ihtiyaç duymaları, bu konuda özel bir uygulama gerçekleştirilmesine neden oluyor. Sadece sıfır otomobil alımlarında kullanılabilen bu indirim, 1600 cm3 motor hacmine sahip araçlar için geçerlidir. Bu araçlar için uygulanan Özel Tüketim Vergisi %45. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımız için uygulanan ÖTV indirimi oranı da %45 olarak belirlenmiş durumda.

ÖTV İndirimi Nedir

Engelli vatandaşların 1600 cm3 motor hacmine sahip olan sıfır kilometre otomobil alımlarında, ÖTV ödemeden otomobil satın alabilmelerini sağlayan bir avantajdır. Bir engellinin her 5 yılda bir defa olmak üzere kullanabildiği bu haktan, %40 ve üzeri engelli raporuna sahip herkes faydalanabiliyor. %40 ile %90 arasında engelli olan vatandaşlarımız, kendileri üzerine ve sürücü belgesi olması kaydıyla otomobil alabiliyorlar. Dolayısıyla 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!


%90 ve üzeri engelli vatandaşlarsa, üçüncü dereceye kadar yakınlarının üzerine de otomobil alımı gerçekleştirebiliyor ve ÖTV indirimden yararlanabiliyor. Bu durumdaki vatandaşlarda 18 yaş şartı da aranmıyor. Bu durumdaki vatandaşların, bakıma muhtaç olma olasılıklarının yüksekliği göz önüne alınarak oluşturulmuş bir yasal düzenlemedir.


Ayrıca engelli vatandaşlarımız 2800 cm3 motor hacmine kadar panelvan ve kamyonet türünde eşya taşıma amaçlı otomobillerde de ÖTV İndirimden faydalanabiliyor.

2022 ÖTV İndirimi Miktarı

Engelli vatandaşların ÖTV indirimden yaralanabilmeleri için belirlenmiş şartlar bulunuyor. Bu şartlardan biri de aracın sıfır kilometre olmasıdır. Bunun yanında araç hem sıfır kilometre olmalı hem de 1600 cm3 motor hacminden yüksek olmamalıdır. 2021 yılı için ÖTV indirimden faydalanabilmek için bir sıfır kilometre aracın en fazla 330 Bin 800 TL olması gerekiyordu. Yeni yılla birlikte değişen rakam 450 Bin 500 liraya yükselmiş durumda. Diğer bir deyişle engelli vatandaşlar 450 Bin 500 liraya kadar tüm 1600 cm3 motor hacimli otomobillerde, hiç Özel Tüketim Vergisi ödemek zorunda kalmıyorlar.

2022 Yılı Örnek ÖTV İndirimi

Otomobil üreticileri, engelli vatandaşlar için sıfır kilometre araç fiyatlarına sadece %18 KDV uygulayarak, ÖTV’siz fiyatlar belirliyor. Örneğin Renault Clio Joy 1.0 modeli 120.900 TL olarak belirlenmiş durumda. Benzer şekilde Renault Megane Joy 140 HP model araç 177.000 TL olarak engelli vatandaşlarımıza satılıyor.