Otomobil fiyatları son yıllarda katlanarak artmaya devam ediyor. Otomobil sektöründeki fiyat artışlarında devletin uyguladığı “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” oranlarının büyük etkisi bulunuyor. Otomobil ÖTV oranlarındaki artış nedeniyle 2022 yılında araç satın alabilmek, oldukça zorlu hale geldi. Ancak devlet bazı vatandaşlara ÖTV ödemeden de araç alabilme hakkı sunuyor. Daha uygun fiyatlara araç sahibi olma şansı sunan ÖTV’siz araç alımından kimler yararlanabilir? ÖTV’siz araç nasıl satın alınabilir.

ÖTV’siz Araç Alımı Nedir?

Devlet, 2022 yılında da ÖTV ödemeden araç alabilme imkanı sunuyor. Normal şartlarda otomobil alımlarında vatandaşların aracın satış fiyatına ek olarak ÖTV ödemesi yapması da gerekiyor. Ancak ÖTV oranlarının otomobiller için yüksek seviyede uygulanması, fiyatın ciddi seviyede artmasına neden oluyor. Bu durumda otomobil satın alabilmeyi maddi anlamda vatandaş için oldukça zorlu hale çeviriyor. İşte bu noktada devlet bazı vatandaşlara özel durumları münasebeti vesilesiyle ÖTV ödemeden araç alabilme imkanı sunuyor.

ÖTV muafiyeti ve indirim hakkı engelli vatandaşlar için sadece 0 otomobil alımlarında geçerlidir. Ayrıca aracın en yüksek satış değerinin maksimum 400.000 TL olması gerekiyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Devletin sağladığı ÖTV’siz araç alım hakkından yararlanabilmek için mutlaka engelli raporuna sahip olunması gerekiyor. Çünkü devletin ÖTV’siz araç alım hakkı veya bir diğer ifadeyle “ÖTV muafiyeti” hakkı sadece engelli raporu bulunan vatandaşlara özeldir. Ancak engelli raporuna sahip olmak, otomobil alımlarında doğrudan ÖTV muafiyeti hakkından yararlanılabileceği anlamına da gelmiyor. Çünkü ÖTV’siz araç alımı için engelli raporunda da bir alt sınır bulunuyor. Ayrıca engelli raporunda “araç kullanabilir” ibaresinin yer alması ve “H Sınıfı” ehliyet sahibi olunması gerekiyor.

Hangi Engelli Grubu ÖTV’siz Araç Alabilir?

ÖTV ödemeden araç satın alabilmek için engelli vatandaşın, sahip olduğu engelli raporunun %90 ve üzerinde olması gerekiyor. %89 ve altındaki engelli raporu bulunan vatandaşlar için “ÖTV muafiyeti” hakkı geçerli değildir. Bu doğrultuda ÖTV muafiyeti ile engelli vatandaşlar 300.000 TL ÖTV dahil fiyata sahip olan aracı sadece 141.243 TL +%18 KDV ile toplamda 187.006 TL bedelle satın alabiliyor.
Eğer kişinin engelli raporu %40 ile %89 arasında ise ÖTV indirim hakkından yararlanabiliyor. Engelli raporu %39 ve altında olanlar ise direkt olarak ÖTV muafiyet ve indirim hakkından faydalanamıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!