Ülkemizde otomobil alımı sırasında uygulanan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranları, % 45 ile % 225 olarak değişiyor. Bu değişiklik, motor silindir hacmine göre belirleniyor. ÖTV indirimi ve muafiyeti avantajı, sadece engelli vatandaşlarımız için sağlanan bir kolaylık. Engelli vatandaşların, engel yüzdelerine göre kendilerinin ya da yakınlarının otomobil kullanmasının yaşamlarını kolaylaştırıyor olması indirim ve muafiyetin nedenidir.

ÖTV indirimli ya da tamamen muaf tutularak otomobil alınması için, engelli vatandaşlarımızın bazı şartları taşıyor olması gerekiyor.

ÖTV İndirimi Hangi Engelli Grubu İçin Yapılıyor?

ÖTV İndirimi % 40 ile % 89 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlarımız için uygulanır. Bu gruptaki engelli vatandaşlara ÖTV indirimi %26,3 olarak uygulanıyor. Aynı gruba KDV’de % 15,24 oranında uygulanıyor. Ancak bu grupta bulunan engellilerin 18 yaşını aşmış ve “H sınıfı” ehliyet sahibi olmaları gerekiyor.

Otomobili sadece kendileri için alabilen bu gruptaki engelliler için, ayrıca otomobilin engel durumlarına göre düzenlenmiş olması gerekiyor. % 40 ile % 89 arasında engelli olduklarını belirleyen rapor alınması da diğer şartlar arasında yer alıyor. Bunun yanında raporda “Ağır Engelli” ve “ Sürücü Belgesi Alabilir” ifadelerinin de yer alması gerekiyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!


İndirim sadece 1600 m3 silindir hacmine sahip sıfır otomobiller için uygulanıyor. İndirimden faydalanan bir engelli aldığı otomobili 5 yıl içerisinde satarsa, ÖTV indirimi miktarının ödenmesi gerekiyor. Her 5 yılda bir yeniden ÖTV indiriminden faydalanılması mümkün oluyor. Bu koşulları yerine getiren bir engelli vatandaş, 200,000 TL bedele sahip bir otomobil aldığında % 26,3 ÖTV indirimi uygulandığında otomobil 147,400 TL oluyor. Yanı sıra 200,000 TL bedelli bir otomobile uygulanan indirimli % 15,24 KDV ile birlikte otomobil fiyatı %40 ile %89 arasında engelli vatandaşımız için 125.000 TL oluyor.

ÖTV Muafiyeti Örneği

ÖTV Muafiyeti sadece % 90 ve üzerinde engelli raporuna sahip olan vatandaşlarımız için uygulanıyor. Bu vatandaşlarımızda 18 yaş şartı ve alınan aracı kendilerinin kullanması zorunluluğu bulunmuyor. Yaşamak için bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlarımız düşünülerek, 3. Derecede yakın akrabaları da, 1600 m3 silindir hacimli sıfır kilometre araç alımında, Özel Tüketim Vergisi’nden tamamen muaf oluyor.