Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

2022'nin gelişini coşkuyla kutladıktan sonra vatandaşlar birçok zam haberi almaya başladı. Dolar kurunun önce hızla yükselip sonra aniden inmesi birçok piyasa ve sektöre zor günler yaşatırken, dolar sabit kalmamaya ve yeniden yükselmeye devam ediyor. Dövizdeki stabil olamama durumu özellikle araç fiyatlarını direkt olarak etkiliyor, sıfır km araçlarda en uygun aracın 400.000 TL'ye dayanmasının ardından ikinci el piyasasında da durumlar farklı değil.

Engelli Kişilere ÖTV İndirimi Fırsatı!

Ülkemizde araç fiyatlarının bu denli yüksek olmasının sebeplerinden biri de ÖTV, araç fiyatlarının %80'ine kadar ödenen ÖTV'ler vatandaşların hayatını zorlaştırıyor ancak devlet engelli vatandaşların hayatın içine karışabilmesi ve toplu taşıma araçlarında zorluk yaşamaması adına ÖTV indirimi uygulamasına başladı. En az %40 oranında engeli bulunan kişiler ve bu kişilerin yakınları belli bir oranda ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. %90 ve üstü engeli bulunan kişiler ise %100'lük ÖTV indirimden faydalanarak, ÖTV ödemeden araç sahibi oluyor ancak her engelli ÖTV indiriminden yararlanma şansına sahip olamıyor, devlet sadece araç kullanabilen kişilere yani H sınıfı ehliyeti olan engelli bireylere ÖTV indirimi fırsatı sunuyor.

ÖTV İndiriminden Kimler Yararlanıyor?

Lüks araçlardan, mücevherlere kadar pek çok farkı ürün grubu için uygulanmaya devam eden ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi, vatandaşların belini büküyor ancak bazı vatandaşlar ÖTV ödemeden istedikleri araçlara sahip olabiliyor. Özellikle de aracın %80'ine kadarını ÖTV olarak ödediğimiz bu dönemlerde ÖTV ödemeden araç sahibi olabilmek büyük bir nimet. Bu fırsattan yararlanabilen kişiler ise engelli bireyler.

Bildiğiniz gibi engelli kişiler toplu taşıma araçlarında zorluk yaşayabiliyor, bu nedenle evden çıkamayan kişiler bile var. Bu tip durumların önüne geçmek için ise devletten büyük bir adım geldi ve engelli bireylere ÖTV indirimi fırsatı sunulmaya başlandı. Ancak her engelli birey ÖTV indiriminden yararlanma şansına sahip oluyor. ÖTV indirimi alacak kişilerin, en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması ve engelli raporunda da “araç kullanabilir” ibaresinin yer alması gerekiyor. %40 ile %89 oranında engelli bireyler belli bir düzeyde ÖTV indirimi alırken, %90 ve üzerinde engel durumuna sahip kişiler %100 ÖTV indirimi alarak, ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor.