Özel Tüketim Vergisi ya da kısa adıyla ÖTV, devlet tarafından uygulanan doğaya ve insan sağlığına zararlılığı bulunan ürünlere uygulanan bir vergi türüdür. Otomobillerin doğaya verdiği zarar paralel olarak, ÖTV özellikle otomobillerde fiyatların yükselmesine neden olan bir vergi. Tüm otomobillerde ancak farklı oranlarda uygulanan ÖTV’ yi ödemeden otomobil sahibi olma hakkı sadece engelli vatandaşlar ve gaziler ya da şehit yakınlarında bulunuyor. Engellilerin yaşamlarını daha konforlu sürdürebilmelerinde otomobillerin rollerinin büyük olması, bu kişilerin ÖTV indirimi ve muafiyeti haklarının olmasına neden oluyor. Benzer şekilde Gaziler ve şehit yakınlarına özel olarak tanınan ÖTV muafiyeti hakkı bulunuyor.

ÖTV İndirimli Otomobil Alımı

Otomobillerde ÖTV İndirimi ve yanı sıra KDV indirimi % 40 ile % 89 arasında engelli raporu bulunan kişilere sağlanan bir olanaktır. Bu rapora sahip olan engelliler, kendi adlarına olmak üzere 2.800 cc motor kapasitesi ve altında bulunan, ederi en fazla 330.800 TL olan otomobilleri, % 26,3 ÖTV ve % 15,24 KDV indirimiyle satın alabiliyor. Bu kişilerin engelli raporlarının üzerinde, “Sürücü ehliyeti alabilir” ibaresinin olması ve sürücü ehliyetine sahip olması da aranan koşullar içerisinde yer alıyor.

Elbette sürücü belgesi alabilme yaşı olan 18 yaşının üzerinde olması da gerekiyor. Alınacak otomobilin, engelli kişinin engeline göre özel donanımlara sahip olması gerekiyor. 5 Yıl içerisinde bir defa yararlanılabilen bu hak, 5 yıl içerisinde otomobilinizi satmaya kalkmanız halinde, uygulanan indirimlerin de ödenmesini gerektiriyor. Bu beş yıllık süre içerisinde, doğal afet ya da trafik kazası gibi nedenlerle otomobilin trafikten men olması halinde, yeniden ÖTV indirimi hakkından faydalanabiliyorsunuz.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

ÖTV Muafiyetli Otomobil Alımı

Otomobillerde ÖTV ödemeden satın alım yapılabilmesi için, % 90 ve üzerinde engelli raporuna sahip olunması gerekiyor. Bu durumdaki kişilerin genellikle başkalarının bakımına ihtiyaç duyması ve otomobil kullanamayacak olması nedeniyle, herhangi bir yaş şart, ehliyet şartı bulunmuyor. Bunun yanında bu kişiler, 3. Dereceye kadar yakın akrabalarının üzerine de ÖTV muafiyetli otomobil satın alabiliyorlar. ÖTV muafiyeti aynı zamanda şehit yakınlarının da kullanabileceği bir hak.