Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Özel Tüketim Vergisi ya da ÖTV, belirli ürünlere uygulanan bir vergi türüdür. Otomobil, sigara ve benzeri birçok üründe bulunan ÖTV, halk arasında lüks tüketim vergisi olarak da adlandırılır. Özel Tüketim Vergisi, insan sağlığına ve çevreye belirli oranlarda zararı olan ürünler için uygulanan, sigara ve alkol gibi insan sağlığına zararlı ürünlerin bir anlamda teşvik edilmesini de önleme amacı taşıyan bir vergi türüdür.

Özellikle Otomobiller, motor hacimleri itibariyle farklı oranlarda çevre zararı oluştururlar. Bu kapsamda otomobiller için ülkemizde uygulanan ÖTV oranları % 40’ dan başlayarak, % 230 seviyesine kadar çıkar. Otomobil fiyatlarının da büyük oranda artmasına yol açan ÖTV, otomobil almak isteyen herkes tarafından ödenir. Bununla birlikte, yaşamlarını idame ettirirken, diğer kesimlerden daha fazla otomobilin faydalarına ihtiyaç duyan engelliler için, özel bir ÖTV düzenlemesi ve hakkı bulunuyor.

Engelliler İçin ÖTV İndirimli Otomobil Alımı

Engeli % 40 ile % 89 arasında olan engelli vatandaşlarımız için, otomobiller yaşamlarını daha konforlu ve kolay idame ettirmeleri açısından önem taşıyor. Sosyal devlet ilkesinden hareketle bu durumda olan vatandaşlarımız, % 26 oranında ÖTV indiriminden faydalanarak, sıfır otomobil alabiliyorlar. % 40 ve üzeri engelli olduğuna dair raporu olan ve raporda “sürücü ehliyeti alabilir” ibaresi bulunan tüm engellikler bu avantajdan faydalanabiliyor. Bu durumdaki vatandaşların ehliyet alabilmesi için 18 yaşından büyük olması ve B sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor. Engeline göre özel donanımlı otomobilleri, kendi üzerlerine ÖTV ve KDV indirimi avantajından faydalanarak alabiliyorlar. Alınabilecek otomobilin indirimden sonraki fiyatının en yüksek 450.500 lira olması koşulu da bulunuyor. Tanına indirim hakkı her 5 yılda bir geçerli oluyor.

ÖTV Muafiyetli Otomobil Alımı

Engeli % 90 ve üzerinde olan vatandaşlarımızın, genellikle başkasının bakımına muhtaç olması özelliği nedeniyle, bu durumdaki engellilere doğrudan ÖTV muafiyeti uygulanıyor. Ayrıca bu durumdaki vatandaşlarımızın ÖTV muafiyetinden faydalanabilmesi için, yaş koşulu ya da ehliyet koşulu da bulunmuyor. Ayrıca 3. Derece yakınının üzerine de ÖTV muafiyetli sıfır otomobil alabiliyorlar. Yine her 5 yılda bir defa olmak üzere bu haktan faydalanabiliyorlar.