Günümüzde araç sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi. Dolar kuruna bağlı olarak sürekli artan araç fiyatları vatandaşları ikinci el pazarlarına doğru itiyor olsa da orada da durumlar pek iç açıcı değil. Serbest piyasa nedeniye ikinci el araç fiyatları da günden güne artarak vatantaşın cebini yormaya devam ediyor. Ancak devletin %100'e kadar ÖTV indirimi sunduğu bir grup bulunuyor, eğer sizin de en az %40 oranında engelli raporunuz varsa dilediğiniz araca ÖTV ödemeden ya da çok az ÖTV ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Bugün sizler için devletin engelli bireyler için sunmuş olduğu ÖTV indirimi konusunu araştırdık, ilk olarak ÖTV nedir ona hep beraber bakalım!

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi ya da halk arasında bilinen adıyla ÖTV,  birçok ürün çeşidinden alınan tüketim vergilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu vergi türündeki amaç, çevreye zarar veren ürünlerden alınan paraları yeniden çevre için harcayarak; bir nevi zararımızı telafi etmek ya da minimize etmek. ÖTV sadece lüks otomobillerden değil; mücevher, tütün ürünleri, kürk, fosil atık, benzin, kömür, alkol gibi pek çok ürün gamından alınıyor.

ÖTV İndirimi Nedir?

Devlet tarafından engelli bireylerin gündelik hayata adapte olabilmesi için uygulanan bu indirim en az %40 engelli raporu olan kişileri kapsıyor. Ayrıca bu indirimin bir kereliğine geçerli olduğunu da söylememiz gerekiyor, her engelli kendi engel derecesine göre farklı bir indirim oranı alabiliyor. Sadece engelliler değil bakıma muhtaç kişilerin yakınları da engelli bireyler için ÖTV ödemeden araç satın alma şansına sahip oluyor. Ancak engelliler ÖTV indirimden faydalandığında satın aldıkları otomobilleri 5 yıl boyunca satamıyor.

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor

Satmak istediklerinde ise uygulanan ÖTV indiriminin ödenmesi gerekiyor. Ayrıca bu fırsat sadece 0 km araç alımlarında geçerli, ikinci el araç almak isteyen kişilere ÖTV indirimi uygulanmıyor. %40 ile %89 arasında engel raporu bulunan kişiler engel oranlarına göre ÖTV indirimi alabilirken, %90 ve üzeri engel oranına sahip kişiler %100 ÖTV indirimi alarak hiç ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişilerin engelli raporunda mutlaka "Araç kullanabilir" ibaresinin yer alması gerekiyor.